Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Rady: Ako správne prevážať lyže?

Marián Grescho, zakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Northline, s. r. o., radí, ako správne prevážať lyže v osobnom aute.

Spoločnosť Northline, s. r. o., ktorej sídlo aj kamenný obchod nájdete na adrese Nádražná 34/A v Ivánke pri Dunaji, je dobre zavedeným predajcom pestrej palety potrieb pre šport, outdoorové aktivity a kemping. No nie je „len“ predajcom prestížnych značiek, disponuje aj vlastnou výrobou.

Ktoré sú dovolené spôsoby transportu lyží v osobnom aute?

Lyže, snoubordy a príslušenstvo môžeme prenášať v interiéri vozidla za predpokladu, že máme certifikovaný vak na lyže s možnosťou jeho fixácie spravidla v stredovom tuneli, ak má vozidlo možnosť vyklopiť stredovú časť zadných sedadiel.

Najrozšírenejší spôsob je však na streche. Tento spôsob je najpraktickejší a najvyhľadávanejší. Lyže, snoubordy a doplnky sú uzavreté bezpečne v strešnom boxe, nepôsobia na ne poveternostné podmienky ani cestárska soľ či kamienky.

Tieto výhody klasický nosič na lyže bez boxu neponúka. Jeho jedinou výhodou je perfektná skladovateľnosť, keďže po demontáži nezaberá veľa miesta.

Posledné roky ukazujú prichádzajúci trend transportovať lyže na ťažnom zariadení v špecializovanom boxe alebo v upravenom nosiči a to horizontálne pre klasické autá, vertikálne pre vyššie vozidlá typu Van. Tento trend so sebou prinášajú elektrické vozidlá v snahe redukovať čo najviac aerodynamický odpor.

Ktorý spôsob odporúčate vy a prečo?

Jednoznačne strešný box. Zákazník si môže zvoliť parametre boxu podľa svojich predstáv. Niekto chce čo najmenší box s nízkym aerodynamickým odporom a umiestni doň len lyže a palice, iný chce veľký objem, aby tam dal aj lyžiarky a prilby. Na dlhé bežky zvolí úzky a dostatočne dlhý box, na klasické lyže zasa širší. Vybrať si môže aj úroveň výbavy a tým pracovať aj s obstarávacou cenou autoboxu. V takom prípade môže mať zákazník kvalitný strešný box s nižšou výbavou za rozumnú cenu a stále získať vysokú kvalitu.

Aj farebná škála je pomerne široká, a tak sa box stáva dizajnovým doplnkom vozidla, a nie je už len „truhlou“. Aj samotná predajná štatistika je výrazne v prospech strešného boxu. Veď box je použiteľný aj v letných mesiacoch na prevoz batožiny. Aj na tento trend reagujú výrobcovia boxov a ponúkajú do boxov cestovné tašky na mieru.

Ak však zákazník nemá priestor na strešný box, nosič na lyže je stále funkčnou alternatívou. Odporúčam taký, ktorý má v čeľustiach tzv. EPDM gumu, ktorá nestráca pružnosť ani v silných mrazoch. Lyže umiestnime, samozrejme, špičkami dozadu.

Ktoré vami ponúkané výrobky odporúčate na jednotlivé spôsoby prepravy lyží?

Pre čo najkomfortnejší a najbezpečnejší transport lyží v boxe odporúčam obal na lyže. Postupným vývojom a rešpektovaním požiadaviek zákazníkov sme vyvinuli taký, kde si môže zákazník vybrať, či doň umiestni kompletný lyžiarsku výstroj (lyže, palice, lyžiarky, prilbu, stúpacie pásy, okuliare,…) alebo dve súpravy lyží a palíc. Náš vak je tvarovaný tak, aby sa veľkosťou presne zmestil do nášho strešného boxu.

Akých najčastejších chýb sa pri preprave lyží dopúšťame?

Správne je, ak v strešnom boxe sú lyže stiahnuté bezpečnostným pásom, ktorý je súčasťou výbavy boxu, k fixačným bodom. A už sme spomínali umiestnenie lyží v nosiči špičkami dozadu.

Líšia sa nejako súvisiace predpisy v zahraničí?

Predpisy transportu v strešnom boxe sú aj pre okolité krajiny rovnaké. V krajinách EÚ tiež platí, že lyže v interiéri musia byť v certifikovanom vaku, ktorý prešiel nárazovou skúškou. Osobitné pravidlá majú však krajiny v prípade transportu na ťažnom zariadení – Taliansko, Španielsko, Portugalsko. V týchto krajinách je povinnosť použiť dodatočnú výstražnú tabuľu. Dokonca ak box, lyže či bicykel presahujú cez karosériu vozidla, musia byť tabule dve.

Na čo si dať pozor pri kúpe lyžiarskeho vaku do auta, resp. nosiča na strechu?

Pri výbere všetkých produktov by som preferoval európsku produkciu. V takomto prípade máte istotu, že produkt je 100 % testovaný a certifikovaný na použitie na cestnej komunikácii podľa príslušnej vyhlášky. Na trhu sa však vyskytuje množstvo produktov z rôznych zdrojov, ktoré často nespĺňajú ani základné bezpečnostné požiadavky. S tým sa, žiaľ, stretávame a vieme o nich zo správ, kde nekvalitný produkt nevydržal, odletel z vozidla a spôsobil nehodu. Takým sa rozhodne vyhnite!

Test: Ford Bronco 2,7 EcoBoost Badlands – Z chlapa opäť chlapcom

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov