Zmysel pripájacieho pruhu je jasný. Používa sa na plynulé zaradenie sa do dynamickej premávky, keď má vodič vyvinúť takú rýchlosť v rámci platných limitov, aby sa vedel plynulo zaradiť do radu idúcich vozidiel jazdiacich tým istým smerom v priebežnom pruhu bez toho, aby niekoho obmedzil alebo ohrozil. Odbočovací pruh potom logicky slúži na plynulé odpojenie.
Povinnosť
Ak je na zaraďovanie do priebežného jazdného pruhu zriadený pripájací pruh, vodič musí pred zaradením sa do priebežného jazdného pruhu použiť tento pruh. Vodič pri zaraďovaní z pripájacieho pruhu do priebežného pruhu je povinný dať prednosť v jazde vodičovi idúcemu v priebežnom pruhu. Potenciál pripájacieho pruhu by vodiči mali využívať v čo najväčšom rozsahu tak, aby neobmedzovali predčasne plynulosť cestnej premávky, keď spravidla nestihnú vyvinúť dostatočnú rýchlosť.
Je to sporné
Nie je pripájací pruh ako pripájací pruh. Niektoré sú krátke, po pár desiatkach metroch fyzicky zakončené. Tu problém spravidla nie je žiadny. Poznáme však aj také, ktoré sú dlhé 5 kilometrov. Na ilustráciu mám na mysli napr. trojpruhový úsek diaľnice D1 v Bratislave medzi Gagarinovou a Bajkalskou. Niektoré zdroje síce tvrdia, že to je kombinácia pripájacieho, priebežného a odbočovacieho pruhu, čiže je tu okrem výjazdu a zjazdu dlhú dobu rovnocennosť troch jazdných pruhov. Pravda je však taká, že ide o tzv. prepletový jazdný pruh, čiže v podstate o kombináciu len pripájacieho a odbočovacieho pruhu, a teda v žiadnom prípade to nie sú tri rovnocenné pruhy. Nasvedčuje tomu aj rozdielne vodorovné dopravné značenie medzi pravým a stredný, pruhom, ktoré je síce skoro celé tvorené prerušovanými čiarami, ale sú hrubšie a bližšie k sebe, ako tie, ktoré oddeľujú ľavý a stredný jazdný pruh.
Rôzne situácie
Pri rovnocenných pruhoch je vodič pri prechádzaní z jedného jazdného pruhu do druhého jazdného pruhu povinný dať prednosť v jazde vodičovi jazdiacemu v jazdnom pruhu, do ktorého prechádza.
Na Slovensku sa predchádza takmer vždy vľavo. Pri jazde v pripájacom jazdnom pruhu alebo v odbočovacom jazdnom pruhu sa smie vpravo predchádzať aj vozidlo idúce v priebežnom jazdnom pruhu. Čiže áno, môžete predchádzať v pripájacích a odbočovacích pruhoch, ale pri výjazdne musíte dávať prednosť vodičovi idúcemu v priebežnom pruhu.
Do pozornosti by som však dal ustanovenie o troch rovnocenných jazdných pruhoch. Tu vodič prechádzajúci z ľavého jazdného pruhu do stredného jazdného pruhu je povinný dať prednosť v jazde vodičovi prechádzajúcemu do stredného jazdného pruhu z pravého jazdného pruhu.
Pri tzv. prepletovom jazdnom pruhu, ako je práve v Bratislave na D1, platí ustanovenie, že prednosť má vodič idúci v priebežných pruhoch a povinnosť dať prednosť má vodič v tzv. prepletovom pruhu.
V praxi vidíte, ako malé rozdiely v dopravnom značení môžu v konečnom dôsledku znamenať rozdielne určenie vinníka prípadnej nehody.
Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov