Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Top 8 rád, ako správne jazdiť v zúžených pruhoch

V súvislosti s výstavbou rozšírenia diaľnice D1 budú niekoľko mesiacov platiť výrazné dopravné obmedzenia - zúžené jazdné pruhy a znížená maximálna rýchlosť. O tom, ako jazdiť čo najbezpečnejšie, a tak predchádzať možným kolíznym situáciám.

  1. Ak vodič prichádza do úseku dopravných obmedzení, mal by veľmi pozorne sledovať situáciu nielen pred sebou, ale aj za svojím vozidlom.
  2. Veľmi dôležité je pozorne sledovať dočasné dopravné značenie. Značenia sú osadené v dostatočnom predstihu, po obidvoch stranách cesty a opakujú sa.
  3. Pri vstupe do úseku s obmedzením rýchlosti je potrebné rýchlosť znižovať postupne až na maximálnu povolenú. V prípade úseku diaľnice D1 je maximálna rýchlosť obmedzená na 80 km/h.
  4. Vodič by mal jazdiť v pravom (strednom) jazdnom pruhu. Ľavý jazdný pruh, takzvaný rýchly, je určený hlavne pre záchranné zložky. Prípadne slúži na predchádzanie, ak ide o vozidlo s nízkou rýchlosťou v strednom jazdnom pruhu.
  5. Pri ceste v zúžených pruhoch je dôležité byť dvojnásobne ostražitý a ohľaduplný. Zúžené jazdné pruhy môžu u niektorých vodičov spôsobovať stiesnenie a podvedomé vybočovanie.
  6. Rovnako dôležité je, aby rozostupy medzi vozidlami boli dodržiavané, odporúčaná je ,,zipsová jazda“.
  7. Pred prechodom úseku s obmedzeniami je dôležité skontrolovať, či je v nádrži dostatok paliva. 
  8. Po prejdení zúženým úsekom nezrýchliť náhle, ale postupne a prispôsobiť jazdu situácii, v ktorej sa nachádzame.

Oplatí sa naozaj spomaliť, aby sme boli rýchlejší. 

Zdroj: NDS

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov