Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Toyota PROACE MAX – Výkon, kapacita a efektivita plynú z kooperácie!

Nová Toyota PROACE MAX ponúkne kombináciu najvyššej prepravnej kapacity v triede, úspornej jazdy a odvážneho robustného dizajnu.

Model PROACE MAX bude v Európe prvým zástupcom značky Toyota v triede veľkých úžitkových vozidiel. Doplní tak rozšírenú rodinu modelov PROACE aj aktualizované modely PROACE a PROACE CITY ako súčasť komplexného portfólia úžitkových vozidiel značky Toyota Professional.

Nový elektrický pohon prináša rýchle reakcie, pohodlnú jazdu a vysokú prepravnú kapacitu. Vozidlo je dostupné v množstve konfigurácií vhodných pre plnenie tých najrozličnejších úloh, a to bez akýchkoľvek negatívnych vplyvov na jeho praktickosť alebo spoľahlivosť.

Model PROACE MAX s elektrickým pohonom sa pridáva do rodiny elektrických dodávok a minivanov PROACE, pričom podčiarkuje multitechnologický prístup značky Toyota k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality. Spoločnosť Toyota zastáva názor, že aj zákazníci, ktorí vozidlá nakupujú na komerčné účely, potrebujú možnosť voľby z cenovo dostupných a praktických vozidiel, aby sa zrýchlilo dnešné tempo znižovania emisií CO2 s perspektívou úspešného prechodu k budúcej bezemisnej mobilite.

Vo výbave Comfort full-LED predné svetlomety spoločne s hmlovými svetlami s funkciou prisvecovania do zákrut pre lepšiu viditeľnosť dopĺňajú odvážny a robustný vzhľad, matnú čiernu mriežku chladiča a výrazné 16-palcové zliatinové disky kolies.

V robustne pôsobiacej, no napriek tomu pohodlnej kabíne v modeloch s výbavou Comfort nájdete 7-palcový farebný digitálny prístrojový panel, ktorý zreteľne zobrazuje všetky potrebné informácie. Kvalitný multimediálny zážitok vám sprostredkuje informačno-zábavný systém so širokými možnosťami konektivity a 10-palcovou dotykovou obrazovkou s vysokým rozlíšením. Praktický držiak na poháre, dobre dostupné odkladacie priestory na prístrojovej doske a štýlové chrómové lišty dopĺňajú praktický a moderný vzhľad interiéru.

VŠESTRANNOSŤ A VÝNIMOČNÝ PRIESTOR PRE NÁKLAD

Spolu je k dispozícii šesť rôznych konfigurácií s rázvorom 3 450 mm alebo 4 035 mm, s tromi rôznymi dĺžkami (5 413 mm, 5 998 mm a 6 363 mm) a tromi výškami karosérie (2 254 mm, 2 524 mm a 2 764 mm). Rôzne kombinácie tak ponúkajú nákladový priestor od 10 m³ do 17 m³, kde sa pohodlne zmesí až päť europaliet.

Okrem bežného dodávkového variantu je možné model PROACE MAX nakonfigurovať aj na plnenie rôznych špecializovaných úloh. Priamo z výroby je k dispozícii aj ako jednostranný alebo trojstranný sklápač so sklopnými bočnicami vrátane voliteľných vyhotovení kabíny Crew Cab s druhým radom štyroch sedadiel, kde je možné prevážať naraz až sedem osôb.

Hmotnosť vozidla sa pohybuje od 3 300 do 3 500 kg v prípade modelu PROACE MAX s naftovým motorom a od 3 500 do 4 250 kg v prípade použitia batériového elektrického pohonu. Všetky verzie ponúknu pozoruhodnú prepravnú a ťažnú kapacitu. Model PROACE MAX s batériovým elektrickým pohonom ponúka v závislosti od veľkostnej konfigurácie vo svojej triede najlepšiu nosnosť až 1 500 kg a ťažnú kapacitu až 2 400 kg. V prípade modelov s naftovým motorom dosahuje opäť v závislosti od zvolenej veľkosti nosnosť až 1 425 kg a maximálnu ťažnú kapacitu až 3 000 kg.

Nakládku a vykládku pri modeli PROACE MAX uľahčujú zadné dvere s plnou výškou a praktický štvorcový vstupný otvor so šírkou 1 562 mm, výškou 2 030 mm a nízkym prahom pre jednoduchší prístup. Po prvýkrát v rámci značky sa dvere otvárajú do uhla 270 stupňov, aby sa zabezpečila maximálna využiteľnosť nákladového priestoru po stranách a uľahčil sa prístup do kabíny. Bočné dvere sa otvárajú v šírke 1,25 m, čo postačuje na naloženie bežnej europalety.

MOŽNOSTI POHONU

Výkonný batériový elektrický pohon prináša silu, pohodlie a nízke náklady typické pre elektromobily aj do nového modelu PROACE MAX.

O bezstarostnú, plynulú a pohodlnú jazdu sa stará elektromotor s výkonom 270 k (200 kW) a krútiacim momentom 410 Nm, ktorý modelu PROACE MAX dovoľuje bez problémov zvládnuť aj tie najťažšie úlohy.

Dojazd na úrovni 420 km (podľa metodiky WLTP) je zárukou, že elektrický PROACE MAX zvládne bežné každodenné úlohy. Vodič má k dispozícii tri jazdné režimy (Eco, Normal a Power), ktoré upravujú reakcie vozidla na plynový pedál a maximálnu rýchlosť a umožňujú dosiahnuť správny pomer medzi dojazdom a úlohami, ktoré vozidlo musí plniť.

Ak je vysokovýkonnú batériu s kapacitou 110 kWh potrebné dobiť, vďaka systému rýchleho nabíjania s výkonom až 150 kW je možné ju nabiť na 80 % kapacity len za 55 minút, čím sa minimalizujú prestoje na dlhších trasách. K dispozícii je aj palubná nabíjačka na striedavý prúd s výkonom 11 kW, ktorá umožňuje pohodlné nabíjanie doma alebo vo firme, keď je vozidlo zaparkované na dlhší čas, napríklad počas noci.

Ako alternatíva je dostupný aj najnovší úsporný naftový motor spĺňajúci emisnú normu Euro 6E, ktorý je spárovaný so šesťstupňovou manuálnou alebo osemstupňovou automatickou prevodovkou. Tento motor v závislosti od presnej špecifikácie vozidla ponúka výkon od 120 k (88 kW) do 180 k (132 kW). Emisie merané podľa metodiky WLTP v tomto prípade dosahujú len 198 g/km, čo je na vozidlo ako PROACE MAX pozoruhodne nízka hodnota.

Verzia s elektrickým aj naftovým pohonom je ponúkaná výlučne s pohonom prednej nápravy, čo zodpovedá požiadavkám úplnej väčšiny zákazníkov v sektore veľkých dodávkových vozidiel.

MOŽNOSTI PRISPÔSOBENIA A PRÍSLUŠENSTVO

Dodávkové vozidlo PROACE MAX je k dispozícii aj vo verzii body-on-frame, ktorá zákazníkom umožňuje montáž špeciálnych a na zákazku vyrábaných nadstavieb.

Verzia Platform Cab s rovnou plošinou vzadu a verzia Chassis Cab s odhaleným rebrinovým rámom dávajú zákazníkom priestor pretvoriť vozidlo na rôzne špeciálne účely. Obe tieto verzie sú k dispozícii s celkovou dĺžkou 5 943 mm alebo v predĺženej verzii s dĺžkou 6 308 mm aj s kabínou Crew Cab ponúkajúcou viac miest na sedenie. Batériový elektrický pohon sa dodáva ku všetkým verziám okrem dlhšej verzie Platform Cab.

K modelu PROACE MAX máte možnosť objednať si veľké množstvo príslušenstva zameraného na ochranu interiéru, prevoz nákladu a bezpečnosť.

Interiér môžete chrániť pomocou koberčekov, lemy blatníkov a bočné panely sa zasa postarajú o ochranu vozidla pred poškodením pri každodennom nakladaní a vykladaní nákladu. Tieto ochranné prvky sú k dispozícii vo verzii z dreva alebo z polypropylénu. Pevné uchytenie nákladu zabezpečia upevňovacie koľajničky a popruhy.

Ďalší úložný priestor môžete získať inštaláciou strešnej platformy alebo nosiča, ku ktorému je prístup pomocou rebríka na zadných dverách. Do interiéru možno dokúpiť aj regálový systém pozostávajúci z podlahy, rámov a políc.

TOYOTA SMART CONNECT

V modeloch PROACE MAX s vyššími úrovňami výbavy nájdete najnovšiu multimediálnu platformu spoločnosti Toyota s vyšším výpočtovým výkonom, rýchlejšími reakciami, intuitívnejším ovládaním a novými funkciami.
O dokonalú viditeľnosť informácií v rozmanitých svetelných podmienkach sa stará 10-palcový displej s vysokým rozlíšením a čisté, zreteľné a jednoduché rozhranie. Stále pripojenie na internet zabezpečuje vstavaná SIM karta.

Navigácia využíva výhody prepojených cloudových služieb, ktoré sa starajú o to, aby navigačný systém mal neustále k dispozícii aktuálne informácie o doprave sprostredkované službou Live Road Events a aby vaše cesty boli čo najplynulejšie.

Bezdrôtové pripojenie smartfónov zabezpečujú systémy Android Auto a Apple CarPlay. Okrem toho, vďaka aplikácii pre smartfóny využívajúcej prepojené služby, dokáže vlastník vozidla na diaľku ovládať funkcie ako zamknutie a odomknutie vozidla, prípadne klimatizáciu vo vozidle (líši sa podľa trhu).

Súvisiaca aplikácia MyToyota poskytuje používateľom prístup k ďalším prepojeným službám a užitočné informácie o vozidle vrátane celkového počtu najazdených kilometrov, rýchlosti a zrýchlenia, pričom dokáže upozorniť aj na potrebu údržby.

Nový PROACE MAX bude k dispozícii v priebehu roku 2024.

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov