Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku
kia family

Elektrická lentilka od Citroënu

Francúzska automobilka do Ženevy privezie zaujímavý koncept mestského auta. Vedeli by ste si ho predstaviť na našich cestách?

Autíčko je dlhé 2,5 metra a tak s ním zaparkujete takmer všade. Štúdia Ami One dostala veselý nekonvenčný dizajn karosérie aj interiéru, čo v prípade značky Citroën asi nikoho neprekvapí. Pri podrobnejšom skúmaní však odhalíte niekoľko zaujímavých riešení. Identické sú napríklad bočné dvere aj nárazníky, sedadlá v chrbtovej časti dostali zaujímavý plastový výplet, čo posádka ocení nielen v horúcich letných dňoch. Špeciálne riešenia automobilka použila aj v prípade pracoviska vodiča. Za hranatým obdĺžnikovým volantom je pravdepodobne naklápateľný box s displejom s uhlopriečkou 5 palcov, pred spolujazdcom je iba jednoduchá polička a miesto na originálnu odnímateľnú kapsu. Pomerne minimalisticky sú riešení aj vnútorné obklady dverí s dvoma veľkými odkladacími kapsami. Za dvojicou sedadiel je dosť miesta na veľký nákup.

   

O výkone elektromotora zatiaľ výrobca nezverejnil žiadne informácie, čo však už vieme je to, že dojazd bude rovných 100 kilometrov a maximálna rýchlosť limitovaná na 45 km/h. V praxi to znamená, že za volant tejto veselej lentilky sa budete môcť posadiť aj bez vodičského preukazu.

Automobilka predpokladá, že by sa autá tejto koncepcie mohli presadiť v službách zdieľania automobilov. Na odomknutie vozidla by slúžil QR kód zaslaný na  smartfón, zabudovaná aplikácia by umožnila zrkadlenie informácií na čelnom skle vozidla. Citroën Ami One je však iba štúdiou, s jeho sériovou výrobou sa nepočíta. Ale ktovie? V preplnených centrách veľkých miest by si možno našiel zaujímavé množstvo zákazníkov.

Peter Lacena, foto: archív

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov