Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Kamera DOD – duálna ochrana vaše pre auto

Za posledných 5 rokov stúpa počet registrovaných automobilov na Slovensku priemerne o 100.000 ročne. V súčasnosti sa tak po našich cestách pohybujú 3 milióny vozidiel, medzi ktorí nepočítame zahraničných návštevníkov.

Každý šofér, už určite zažil na cestách rôzne situácie, pri ktorých sa zvyšuje hladina adrenalínu. Či už išlo napríklad o „cestného piráta“, ktorý si potrebuje dokázať, že Vás vie obísť v tej najnevhodnejšej situácii, alebo neskúseného vodiča, ktorý rád zmätkuje. Keď sa do toho pridá ešte nezodpovedný motorkár, cyklista, alebo chodec, ste radi keď to skončí len dlhým čiernym pásom za vašimi pneumatikami. V každom prípade najlepšie čo môže vodič spraviť, je mať o tom nahraný dôkaz, čo mu zaistí kamera do auta.

Taiwanská značka DOD sa už dlhú dobu zaoberá vývojom kamier do auta. Na svojom zozname má už mnoho úspešných autokamier, pri ktorých sa výrobca snažil priniesť s každým modelom niečo nové po technickej aj praktickej stránke. Týmto zmenám napomáhal nielen vývoj nových technológií, ale aj zvyšujúce sa nároky dnešných zákazníkov. Spoločnosť DOD nenechala na seba dlho čakať a tento rok priniesla na trh nový model a zároveň aj svoju vlajkovú loď v autokamerách pod názvom DOD RC500S. Treba dodať, že sa jedná o duálnu kameru.

Ide o úplne nový koncept a technológiu spoločnosti DOD. Určite prvé, čo nás na tejto autokamere zaujme, je jej dizajn, ktorý sa úplne líši od predošlých modelov rady LS. Valcovitý tvar hlavnej čelnej aj zadnej kamery má okrem svojho elegantného dizajnu aj praktické využitie. Vďaka svojmu tvaru sa dá duálna kamera RC500S inštalovať tak, aby nezavadzala vo výhľade, bola nenápadná zvonku a dobre vyzerala. Podobne je tomu aj pri zadnej kamere, ktorá je o vyše polovicu menšia, ako čelná a po inštalácii na zadné sklo ju z vonku skoro vôbec nevidno.

Ďalšou novinkou, ktorú si na kamere všimnete je, že nemá LCD displej. Pri modeli RC500S sa spoločnosť DOD rozhodla riešiť nastavenia a ovládanie autokamery cez WiFi pripojenie. Pomocou aplikácie vyvinutej priamo pre túto autokameru prepojíte svoj mobilný telefón s RC500S. Okrem zobrazenia prednej a zadnej kamery sa cez aplikáciu dostanete k všetkým potrebným nastaveniam.

Zaujímavou premenou prešlo aj napájanie autokamery. Klasickú Li-on batériu nahradil Super capacitor (super kondenzátor). Oproti Li-on batérii ,ktorá dokáže kameru istú dobu napájať pri nahrávaní bez pripojenia ku zdroju „super kondenzátor “ slúži len na uloženie záznamov pri odpojení od zdroja. Teraz si zrejme každý kladie otázku, akú to má vlastne výhodu?

Neporovnateľný rozdiel je v životnosti. Klasická Li-on batéria síce udrží energiu dlhšie, ale jej nabíjacie cykly sú obmedzené na niekoľko tisíc. Super kondenzátor sa nabíja úplne inou technológiou ako bežné batérie, čo mu umožňuje niekoľko miliónov nabíjacích cyklov. Môžeme teda konštatovať, že využitie super kondenzátora v zariadení, akým je autokamera RC500S, bolo veľmi dobrým rozhodnutím.

Štandardom, na ktorý sme zvyknutí pri autokamerách DOD, je kvalitný obraz cez deň aj v noci. Túto vlastnosť si zachováva aj nový model RC500S. Podstatnou zmenou prešli technické parametre. Kamera je vybavená novým senzorom Sony Starvis (Starlight Visibility) IMX291. Rozlíšenie prednej aj zadnej kamery je vo Full HD, pričom predná kamera je vybavená CPL filtrom pre redukciu odleskov. ISO dosahuje hodnotu až 12800 čo umožňuje autokamere kvalitný výstup nahrávaných videí len pri zapnutých obrysových svetlách.

Spoločnosť DOD sa v prípade nového modelu RC500S zamerala na čoraz viac obľúbený parkovací mód, ktorý posunula do úplne inej dimenzie. Počas vašej neprítomnosti kamera zaznamená pohyb v zornom poli objektívu, alebo prostredníctvom už známeho G-senzora zaznamená otrasy vozidla, čo spustí nahrávanie záznamu. Softvérové a hardverové vybavenie jej umožňuje začať nahrávať záznam ešte 15 sekúnd pred detekovaním, čo vám umožní mať nahrávku celej udalosti od začiatku do konca.

Samozrejme v štandardnom balíku vybavenia novej autokamery RC50S nájdete funkcie ako je WDR (wide dynamic range), G-senzor, nepretržitý záznam v časovej slučke, záznam GPS súradníc a rýchlosti, automatické zapnutie a vypnutie, menu v slovenskom a českom jazyku. V neposlednom rade poteší záujemcov aj zvýšenie maximálnej kapacity použitej mikroSD karty až na 128GB, čo bola určite potrebná zmena vzhľadom na to, že sa na ňu ukladá záznam z dvoch kamier.

Naše hodnotenie:

Taiwanský výrobca DOD nám už niekoľko rokov dokazuje, že je schopný prispôsobiť sa trendu a vysokým požiadavkám koncového zákazníka. Pokračuje vo vývoji po technickej aj dizajnovej stránke a je schopný udržať sa dlhodobo ako líder na trhu s autokamerami čo dokazuje aj najnovší model DOD RC500S.

-jj-

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov