LEGO a Porsche 911 Turbo v reálnej veľkosti
Do múzea automobilky Porsche v Stuttgarte pribudol atraktívny model, ktorý púta pozornosť mladších aj starších návštevníkov. Nemecká značka a dánska firma LEGO vytvorili zo svetoznámej stavebnice Porsche 911 Turbo v skutočnej mierke 1:1.
Predlohou pre repliku legendárneho modelu z Lega sa stal „widowmaker“, čo je vlastne odkaz na prvé preplňované Porsche 911 Turbo zo 70. rokov minulého storočia. Uletenú ideu ešte znásobuje fakt, že celý športiak má zeleno-limetkovú farbu.
Konštruktéri „stavebnicovej verzie“ pracovali s kockami, ktoré niekoľkonásobne zväčšili a postavil model z obrieho Lega. Zástupcovia značky Porsche síce nevydali bližšie informácie o procese stavby, avšak odborníci predpokladajú, že vytvorili stavebnice zo sklolaminátu a potom ich spojili dokopy.
Originál Porsche 911 Turbo sa vyrábalo v rokoch 1975 až 1977. Pod kapotou sa ukrýval vzduchom chladený zážihový plochý šesťvalec, ktorému pomáhalo turbodmýchadlo. Uvedené turbodmýchadlo robilo spočiatku problémy, pričom situáciu s príliš výrazným turboefektom zlepšil až zväčšený objem motoru a pridaný medzichladič.
Kolaborácia Porsche a firmy LEGO nie je však žiadnou novinkou. V minulosti sa detskí motoristi mohli tešiť z viacerých úspešných modelov, ktoré však sú vyrobené v podstatne menšej mierke (Technics a séria Speed Champions). Pred dvoma rokmi sa však pred bránami stuttgartského múzea objavil model Porsche 911 RSR v reálne veľkosti, ktorý mal polovicu auto vyrobenú zo skutočných materiálov a druhú z Lega.
Tento „polovičný“ model poskladal Rene Hoffmesiter pri príležitosti osláv triumfu tímu Porsche na vytrvalostných pretekoch 24 hodín v Le Mans v roku 2015. Na zostrojenie originálneho vozidla potrebovali „konštruktéri“ 380.000 kusov rôznych kociek, ktoré vážili 450 kg. Na zostrojenie vozidla bolo potrebné odrobiť 633 pracovných hodín.
Spoločnosť LEGO je však doma na celom svete a tak podobné „detské“ projekty vznikajú aj v iných končinách našej planéty. Napríklad na tohtoročnej výstave Brickman Awesome v austrálskom Melbourne si návštevníci mohli ohmatať Toyotu Camry v živej veľkosti z červených stavebnicových kociek. Vedúci dizajnér 14 certifikovaných profesionálov of firmy LEGO Nicolas Hogios uviedol, že na stavbu potrebovali okolo 500.000 kociek.
Vlani sa z repliky formuly R.S.17 v skutočnej veľkosti s celkovou dĺžkou 5,4 metra mohli tešiť priaznivci stajne Renault. Žltý monopost s pneumatikami Pirelli, ktorý pozostával zo 600.000 kusov stavebnicových dielov, bol ozdobou parížskeho Renault L’Atelier na Champs-Élysées. Len niekoľko týždňov predtým priniesla ovocie spolupráca firmy LEGO a značky Ferrari.
Automobilka z Maranella sa rozhodla zo stavebnice poskladať monopost F1 tímu Scuderia Ferrari SF-70 H, v ktorom vlani Nemec Sebastian Vettel vyhral štyri Grand Prix (Austrália, Bahrajn, Monako a Maďarsko). Lego stavebnicu zo série Speed Champions stavali viac ako 66 dní, pričom celkovo použili 349.911 prevažne červených stavebnicových častí.
Talianska značka však rozhodne nevstúpila na neznáme územie. Už pred piatimi rokmi pred štartom úvodných pretekov novej sezóny F1v Melbourne predstavila monopost Ferrari 150 Italia vyrobený z Lega. Nevšedné divadlo, na ktorom sponzorsky participovala aj firma Shell, podporili vtedy osobnou účasťou aj obaja piloti stajne Španiela Fernando Alonso a Brazílčan Felipe Massa.
Vlani mali celkovo certifikovaní odborníci z Lega o zábavu postarané. Na jeseň prišla na rad ďalšia stavebnicová verzia v reálnych rozmeroch, ktorou bol model McLaren 720S. Vydarená replika pútala značnú pozornosť na Festivale rýchlosti v Goodwoode.
Tento event sa každoročne koná spoločne s pretekmi do vrchu v angickom Sussexe. Skutočný model McLaren 720S vyrobia za 12 dní, ale na Lego verziu spotreboval šesťčlenný tím „Britgh Bricks“ 280.000 kusov stavebníc a 2000 pracovných hodín.
Namiesto skla, plastov a kovových materiálov dostali prednosť stavebnice LEGO aj v roku 2004 v zámorí. Svoje sily tam spojili Volvo Cars of North America a Legoland California, pričom konečné slovo mali členovia elitného tímu „Lego Master Model Builders“, ktorý pozostáva s talentovaných umelcov a dizajnérov.
Výsledkom je Volvo XC90 v mierke 1:1. Modrý severan absolvoval premiéru na autosalóne v New Yorku a v súčasnosti je ozdobou Volvo múzea vo Švédsku. Za 10 týždňov spotreboval spomínaný tím 201.076 kusov kociek LEGO.
Pred dvoma rokmi pri príležitosti 40. výročia organizácie Mustang Club of America vznikla „LEGO-replika“ legendárneho Fordu Mustang z roku 1964. Modrý model s logom uháňajúceho koňa zostrojili v sídle americkej Lego centrály v Enfielde, v štáte Connecticut. Stavebnicový Mustang má celkovú hmotnosť 776 kg, pričom samotný hliníkový podvozok váži 341 kg a zvyšných 435 kg tvorí hmotnosť stavebnicových dielov LEGO.
Mimochodom, Ford si vyskúšal kolaboráciu s firmou LEGO už v roku 2011. Výsledkom bol červený off-road Ford Explorer, ktorý zostrojilo 22 dizajnérov za 2500 pracovných hodín z 380.000 kusov stavebných kociek. Deťmi obletované vozidlo z obľúbenej stavebnice má celkovú hmotnosť 1204 kg, pričom alumíniový podvozok váži 348 kg.
-jj-
Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov