Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

VIDEO/MotoE: Svetový pohár elektrických motocyklov je za dverami, Enel sponzorom

Popularita elektrickej Formuly E rastie a vďaka monopostom druhej generácie má byť nová sezóna prielomová. Historický medzník však spomínajú aj motocykloví nadšenci, pretože od budúceho roka odštartuje Svetový pohár FIM Enel MotoE v pretekoch elektrických „bajkov“  

Svetový šampionát cestných motocyklov sa tak v budúcej sezóne rozšíri o ďalšie preteky. Svetový pohár FIM Enel MotoE je seriál pretekov elektrických motoriek, ktoré bude dodávať talianska firma Energica. Súťažiť sa bude na upravenej verzii Energica Ego. Kapacita batérií je modulárna, od 5 kWh do 50 kWh. Výkon je až 110 kW, maximálna rýchlosť je stanovená na 250 km/h.

V rámci MotoGP sa na vybraných pretekoch predstaví celkovo 11 tímov, ktoré budú súperiť na 18 identických elektrických motorkách. Sedem z jedenástich stajní (Tech 3, LCR, Marc VDS, Pramac, Angel Nieto, Avintia a Gresini), ktoré už sú súčasťou seriálu MotoGP, budú jazdiť s dvoma elektromotorkami.

Po jednom jazdcovi a jednej motorke bude mať zostávajúce kvarteto tímov – VR46, Pons Racing, Intact GP a SIC58 Squadra Corse, ktoré prišli do súťaže z Moto2 a Moto3. V sezóne 2018/2019 je naplánovaných zatiaľ päť pretekov, ktorých dejiskom budú len okruhy na európskom kontinente.

„Sme nadšení, že môže potvrdiť spoluprácu s Enelom, titulárnym sponzorom oficiálnych pretekov FIM Enel MotoE World Cup rovnako ako technickým partnerom pre MotoGP. Sme hrdí, že môžeme spolupracovať s tak globálnou a inovatívnou firmou ako je Enel,“ uviedol Carmelo Ezpeleta, šéf spoločnosti Dorna Sports, ktorá vlastní reklamné práva na akcie MotoGP.

Motorku Energica Ego nedávno oficiálne predstavil Loris Capirossi. Batéria motocyklu, ktorý akceleruje z pokoja na stovku za 3 sekundy, je na 85 % nabitá do pol hodiny. „Je to rozdiel, pretože som celý život jazdil s rôznymi typmi motoriek. Začal som na dvojtaktoch, potom prišli štvortakty a teraz elektrika,“ rozhovoril sa Talian Capirossi.

„Páni, to bola ale jazda. Teraz sme ešte len na začiatku vývoja, ale ideme správnym smerom. Krútiaci moment je úžasný. Môžete sa hrať s plynom. Výkon je vždy dostupný, zvuk je taký, no je to skrátka niečo iné. Po prvý raz, keď som išiel na pretekárskej dráhe, a v zákrute položil koleno na zem, som počul zvuk ako kĺže po asfalte. Je to iné, ale je to budúcnosť,“ uzavrel Capirossi.
-jj-

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov