Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku
kia sportage

Aj traktor veterán môže byť Porsche! Model 108 Junior z roku 1961 sa predáva za 45.000 USD

Porsche je synonymom kvality aj v prípade, že ide o traktor.

Možno nemá ikonické tvary svojich cestných bratov, ale je to Porsche! Traktor Junior 108 z roku 1961 v sebe nezaprie ani po rokoch majstrovskú prácu. Jeden z modelov sa teraz predáva na aukcii vo floridskom Amelia Islande (8. marca 2018) za vyvolávaciu cenu 45.000 USD (36.843 eur).


Porsche 108 najmenší a najatraktívnejší zo štyroch traktorov, ktoré vyrobil automobilka Porsche v období rokov 1956 až 1963. Každý z traktorov bol postavený v továrni Zeppelin v nemeckom Friedrichs-hafen-Manzelle.


 

Traktory Porsche nespĺňali požiadavky len po stránke dizajnérskej. Boli totiž navrhnuté s kvapalinovou spojkou, ktorá spájala motor so šesťstupňovou prevodovkou. Charakteristickým znakom traktora bola schopnosť pomalého posúvania.


V roku 1960 firma Porsche predstavila nový hydraulický zdvihový systém Bosch, ktorý ešte výrazne vylepšil  dizajn traktorov v porovnaní s produkciou z rokov 1956 – 1959. Do roku 1963 bola výroba traktorov Porsche ukončená. Aj z modelov Junior sa tak dnes už stali len pozoruhodné zberateľské kúsky.

Začiatkom 30. rokov minulého storočia začal Ferdinand Porsche pracovať na dizajne „ľudového traktora“ súčasne však rozbehol aj projekt s „ľudovým automobilom“. V podstate oba návrhy aj zhmotnil a dnes sa z nich môžu tešiť motoristickí nadšenci a zberatelia po celom svete.


 

Toto Porsche predstavuje ideálnu možnosť získať do zbierky unikátne poľnohospodárske vozidlo, ktoré je raritou najmä v USA. Tento fakt využil jeho súčasný majiteľ, takže konkrétny model na fotografiách je dokonale zreštaurovaný a v pozoruhodnej kondícii.

Jednovalcový naftový motor má dostatok krútiaceho momentu na to, aby v teréne pôsobil aktívnym spôsobom. Bolo by však tiež veľmi zábavné, ak by ste sa mohli pohybovať po celom dvore, záhrade či na poli. Tento model Junior 108 je skvelý spôsob, ako pridať unikátny kus histórie Porsche do vašej zbierky.

 

-jj-

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov