Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


VIDEO/CES 2018: Honda zaujala robotmi aj autonómnou štvorkolkou 3E-D18

Honda v Las Vegas demonštrovala, že na éru robotov je pripravená.

Takmer by sme zabudli! Na nedávnom veľtrhu spotrebnej elektroniky v Las Vegas (CES 2018) potvrdila japonská spoločnosť Honda, že jej patrí budúcnosť. Okrem autonómnej štvorkolky 3E-D18 totiž prekvapila aj niekoľkými pozoruhodnými robotmi a elektronickými “vychytávkami”.


Honda, to už dávno nie je len výrobca automobilov, motocyklov alebo lodných motorov. Značka z krajiny vychádzajúceho slnka sa zaoberá aj umelou inteligenciou respektíve robotmi. Napokon výstava v meste kasín bola toho jasným dôkazom. Terénny model 3E-D18 predstavuje elektrinou poháňané autonómne vozidlo pre jazdu mimo cesty, ktoré má fungovať ako pracovný stroj.


Táto štvorkolka by mohla byť dobrým partnerom záchranným zložkám, ale aj ďalším ľuďom, pracujúcim v ťažko dostupnom teréne. Pomáhať tak môže hasičom, zrovna tak dobre ako aj napríklad farmárom. Bezvzduchové pneumatiky a pohon všetkých kolies pomôžu terénnej štvorkolke dostať sa aj do veľmi obtiažne dostupných miest. Nahradením horného prídavného zariadenia môže 3E-D18 vykonávať rôzne úlohy, ako napríklad hasenie požiaru, farmársku prácu a alebo podporu pri športovom tréningu.

Azda najväčším úletom z produkcie značky Honda na CES 2018 však bol spoločenský robot 3E-A18. Tento robot je schopný rozpoznať ľudské emócie a reaguje na ne vlastnými výrazmi tváre. Vďaka mäkkému, na dotyk príjemnému povrchu, je možné sa ním doslova pomaznať. Honda vidí jeho využitie ako sprievodcu na letiskách alebo nákupných centrách.


Robot 3E-C18 je v podstate pojazdná chladnička, prípadne taška. Firma Honda uvádza, že sa dokáže naučiť, ako ľudia jednajú a čo zrovna v danej chvíli potrebujú, aby im to mohol priviezť. Tento robot sa dá využiť aj ako nákupný košík, ktorý za vami bude jazdiť po supermarkete, ale rovnako tak dobre vám môže v správnom momente priviezť k televízii vychladené pivo, pokiaľ ste ho teda v jeho útrobách pre tento účel nechali.


Model 3E-B18 je futuristicky pojaté kolieskové kreslo s brilantnou manévrovateľnosťou. Otočí sa na minimálnom priestore, dokáže sa výškovo prispôsobiť aktuálnym potrebám človeka, ale dokáže tiež udržovať polohu sedadla pri jazde do kopca a z kopca. Malé kolieska ale budú vyžadovať rovný a kvalitný povrch.


Zatiaľ, čo o využití vyššie zmienených kreácií v blízkej budúcnosti je možné vysloviť isté pochybnosti, elektrický skúter PCX a štyorkolka 4W-Vehicle by mohli potešiť bežných smrteľníkov už čoskoro.  Tieto dva stroje navyše disponujú zaujímavým technickým riešením – Mobile Power Packem 4W.


Ako už samotný názov napovedá, jedná sa o mobilný akumulátor, ktorý je možné použiť dvoma spôsobmi – k pohonu elektrických dopravných prostriedkov alebo na „kŕmenie“ elektrických zariadení v miestach, kde nie je dostupná elektrina.


So spomínanou štvorkolkou 4W-Vehicle sa môžete napríklad doviezť na chatu, kde je možné batériu z auta vybrať a použiť k napájaniu notebookov, audiosystému a ďalších zariadení. V prípade skútra je paket možné dobiť z bežnej zásuvky alebo v Honda Mobile Power Pack Exchanger vymeniť za už nabitý.

-jj-

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov