Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

Nabíjacia stanica budúcnosti

V bratislavskom nákupnom centre Avion spustili prevádzku novej nabíjacej stanice pre elektromobily. Do života ju uvádzali skutočne exkluzívne osobnosti: podpredseda Európskej komisie Maroš Ševčovič, spoluzakladateľ GreenWay Peter Badík, prezident a generálny riaditeľ Delta EMEA Jackie Chang a CEO spoločnosti Janom Ján Miškovský. Prečo sa tak významní hosti stretli na jednom mieste?

Nuž preto, lebo sa jedná o prvý GridBooster systém v Strednej a Východnej Európe. Pre laika to znamená, že dvojica klasických rýchlo nabíjacích staníc je doplnená o akumulátor s kapacitou 52 kWh a riadiacu elektroniku.  Výkon batérie sa rozdelí medzi všetky nabíjané autá pomocou softvéru Delta Efficient Energy Management Software (DEEMS), ktorý komunikuje s batériou, nabíjačkou a lokálnou sieťou. DEEMS monitoruje výkon elektrickej energie odoberaný zo siete a poskytuje podporu z batérie tak, aby sa odber nezvýšil nad určenú hranicu. Tento nový systém teda využíva energiu podľa potreby buď z akumulátora, z elektrickej siete, pripadne z obidvoch zdrojov súčasne. Počas prezentácie dokázal systém bez problémov naraz obslúžiť až štyri elektromobily. Dôležité je, že ani pri inštalácii ďalšej nabíjačky a možnosti nabíjať viacero automobilov paralelne nie je potrené zvyšovať kapacitu pripojenia systému a zvyšovať tak nároky na lokálne zaťaženie siete. Systém tiež umožňuje batériu opätovne nabiť zo siete v čase, keď cena elektriny klesne, prípadne ju možno nabíjať aj z miestneho obnoviteľného zdroja, napríklad solárnej inštalácie.

Revolučný potenciál tejto technológie však nie je len v lepšom využívaní kapacít lokálnej energetickej siete a integrácii lokálnych obnoviteľných zdrojov. Vo väčšom merítku by zavedenie viacerých podobných systémov umožnilo vytvoriť flexibilnú úložnú kapacitu pre súčasnú energetickú sieť. Spolu s inteligentne riadeným nabíjaním väčšieho počtu elektrických automobilov tak bude možné pre potreby elektrickej siete poskytnúť dostatočne veľkú flexibilitu, ktorá následne umožní zapojenie omnoho väčšieho objemu obnoviteľných zdrojov. Je to prvý v sérii krokov, ktoré môžu od základov zmeniť energetický systém ako ho teraz poznáme. A práve v tejto možnosti tkvie veľká budúcnosť.

PL, foto: archív

Základná charakteristika GridBooster:

Príkon 50 kW

Výkon 100 kW (50 kW z akumulátora, 50 kW zo siete)

Kapacita akumulátora 52 kWh

Dostupné možnosti pre EV nabíjanie CHAdeMO, CCS a AC 22kW

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov