Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

Nové technológie zabraňujú nehodám

Prieskum spoločnosti Consumer Reports potvrdil, že nie každý vodič sa za volantom venuje iba šoférovaniu!

Viac ako polovica vodičov (52 %) sa venuje aj iným činnostiam, ktoré znižujú ich pozornosť.  Napríklad telefonovaniu, a to nielen na križovatke, keď svieti červená.  Znepokojujúcejšie je, že až 41 % vodičov píše sms-ky a 8 % sa priznáva, že počas jazdy dokonca pozerajú videá. Hudbu si pomocou telefónu vyberá 37 % a 20 % využíva počas šoférovania internet.  61 % vodičov tvrdí, že využívajú funkciu sms iba v prípade, že telefón má funkciu ovládania hlasom. Nedostatočná pozornosť vodiča môže viesť k mnohým nebezpečným situáciám. Nové, vyspelé bezpečnostné funkcie, ktoré zavádzajú výrobcovia automobilov, majú za úlohu pomôcť a v extrémnych prípadoch dokonca nahradiť vodiča. Patria medzi ne systémy včasnej reakcie v prípade rizika kolízie s predbiehajúcim vozidlom, systém detekcie chodcov a upozornenie na neúmyselnú zmenu jazdného pruhu.

Štyri systémy s najlepšími výsledkami

Odborníci firmy Advanced Auto Safety Systems zdôrazňujú, že systémy bezpečnosti sa osvedčujú počas každodenného používania vozidla. Výstraha pred kolíziou podľa údajov IIHS o 27 % znížila počet nehôd spôsobených zrážkou so zadnou časťou vozidla idúceho vpredu. A čo viac, 68 % anketovaných majiteľov áut vybavených týmto systémom bolo s jeho fungovaním spokojných. Podobné výsledky získal pri svojom prieskume aj Japonský inštitút bezpečnosti cestnej premávky – automobily vybavené  balíčkom Toyota Safety Sense  sa dostali do takejto kolízie o 50 % zriedkavejšie ako autá bez bezpečnostného balíčka.  Ak sa v aute nachádza navyše ešte aj ICS – inteligentný ultrazvukový systém, ktorý pomáha predchádzať kolíziám počas manévrovania napríklad na parkovisku alebo v garáži – počet takýchto kolízií sa zníži až o 90 %!

 

Úroveň bezpečnosti  účinne zvyšuje aj automatický brzdový systém, schopný vyhodnotiť potenciálnu kolíziu. Prieskum ukazuje, že 69 % spotrebiteľov je spokojných s fungovaním tohto systému a štatistiky potvrdzujú, že znižuje počet nehôd na polovicu. Systém upozorňujúci na zmenu jazdného pruhu oceňuje 70 % vodičov.

Toyota (šr)

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov