Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

Rakúšania zdražili diaľničné známky a zavádzajú aj elektronické

Použitie rakúskych diaľníc bude pre osobné automobily a motocykle v budúcom roku drahšie ako v uplynulej sezóne. Diaľničný správca ASFiNAG oznámil zvýšenie cien diaľničných kupónov rádovo o desiatky centov. Napríklad za ročnú známku zaplatí vodič o 90 centov viac ako v roku 2017.

Cena ročnej nálepky sa zvýšila o 90 centov na 87,30 eura, cena dvojmesačnej narástla o 30 centov na súčasných 26,2 eura a desaťdenná stojí o desať centov viac, teda presne deväť eur. Mierny nárast cien pocítia aj motocyklisti. Za ročnú „vinetu“ zaplatia 34,7 eura, teda o 30 centov viac. Dvojmesačná a desaťdenná zdražili o desať centov na 13,1 respektíve 5,2 eura.

 
Výraznejšou rakúskou novinkou je zavedenie elektronickej respektíve virtuálnej diaľničnej známky. Šoféri si ju môžu kúpiť na webe ASFiNAG-u alebo cez mobilnú aplikáciu už od 8. novembra 2017. ASFINAG pritom majiteľov vozidiel láka na tri základné výhody – nič sa nemusí lepiť na sklo, poplatok je viazaný na registračnú značku a v prípade rozbitia skla si nemusia kupovať novú známku.

Klasická nalepovacia diaľničná známka bude k dispozícii aj naďalej. Elektronická sa však už bude dať kúpiť tiež v novinových stánkoch a na čerpacích staniciach. Po jej zaplatení však šofér nezíska žiadnu ceninu, jeho štátna poznávacia značka bude len zanesená do zvláštneho elektronického systému.

Cena za nalepovaciu známku i zanesenie do elektronického systému bude podľa rakúskeho Ministerstva dopravy rovnaká, pretože aj náklady na obstaranie cenín a prevádzka systému sú porovnateľné. Podľa informácií ASFiNAG-u vyberie Rakúsko ročne na mýtnom 472 miliónov eur. Riaditeľ tejto diaľničnej spoločnosti Klaus Schierhackl uviedol, že klasickú nalepovaciu známku za elektronickú sa chystajú vymeniť až tri štvrtiny šoférov.

Ceny švajčiarskej ročnej diaľničnej známky a všetkých typov diaľničných známok na Slovensku, v Česku a v Slovinsku zostávajú na rovnakej úrovni ako v roku 2017. Všetky diaľničné známky pre rok 2017 sú platné do 31. januára 2018 a pre rok 2018 začínajú platiť od 1. decembra 2017. Zavedenie mýtneho pre osobné vozidlá pohybujúcich sa po nemeckých diaľniciach je plánované na rok 2019.

Ceny rakúskych diaľničných známok pre rok 2018 (v zátvorke 2017) v eurách
                           10 dní        2 mesiace          rok
automobil        9 (8,9)         26,2 (25,9)        87,3 (86,4)
motocykel        5,2 (5,1)       13,1 (13)          34,7 (34,4)

-jj-

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov