Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku
kia family

Kam s nimi, s neskladnými bicyklami?

Nosič bicyklov je už dlhšiu dobu veľmi aktuálnou témou. Aktívne trávenie voľného času je totiž čoraz populárne, a tak do popredia vystupuje otázka ich bezpečnej prepravy. Aké možnosti máme na výber?

Odpoveď na to, ako si bezpečne a pohodlne so sebou na dovolenku zobrať bicykle, sme hľadali s odborníkmi zo spoločnosti SAMM Slovakia, s.r.o. Možno si poviete, že kúpiť si nosič na bicykle je možno lacnejšie a pohodlnejšie z obývačky v niektorom z mnohých internetových obchodov. Aj ja som si to myslel. Zmenil som však názor. Prečo?

Tri možnosti

Základnou, cenovo najzaujímavejšou alternatívou prepravy bicyklov sú nosiče, ktoré sa montujú na piate dvere vozidla. Toto riešenie však má niekoľko zásadných obmedzení. Začnime konštrukciou vozidla. Okno vozidla veľmi často, z dôvodu dizajnu, prekrýva rám dverí. To znamená, že upínacie prvky nosiča budú držať na skle. Problém zvykne nastať aj v prípade horného uchytenia, na dverách je totiž veľmi často namontovaný spojler (väčšinou z plastu). Pozor, veľmi pravdepodobná je aj kolízia stieraču okna a rámu nosiča. A samozrejme, ak chcete dvere otvoriť a niečo uložiť do batožinového priestoru, musíte nosič z dverí odmontovať. Toto riešene však úplne nezatracujeme. Na krátke trasy jeden bicykel problém športovca vyrieši.

Na strechu

V porovnaní s prvým prípadom si vyžaduje investíciu do pozdĺžnych nosníkov a následne špeciálnych držiakov na bicykle. Z pohľadu nákladov ide o stredne náročné riešenie. Treba však brať do úvahy niekoľko obmedzení. Prvým je, samozrejme, nemožnosť parkovať vozidlo v podzemnej garáži. Väčšina nákupných centier však má dnes parkovanie riešené v podzemí. Druhým je fyzicky náročná manipulácia s bicyklami. Jeden či dva silnejší chlap naloží, horšie je to, ak máte bicyklov viac. Nezanedbateľným  kritériom je aj spotreba a jazdné vlastnosti vozidla s bicyklami na streche. Ak sa rozhodnete pre toto riešenie prepravy, vyberajte veľmi dôsledne. Do úvahy totiž treba brať nielen statickú nosnosť držiakov, ale hlavne dynamickú. Udržia pomerne ťažké bicykle aj v prípade rýchlej jazdy po diaľnici, potreby okamžitého vyhýbacieho manévru alebo panického brzdenia? Do úvahy prirodzene treba vziať aj to, že niekoľko desiatok kilogramov na streche nezanedbateľným spôsobom mení jazdné vlastnosti vozidla.

Na ťažné zariadenie

Úvodom treba povedať, že si na vozidlo treba dať namontovať ťažné zariadenie a vybaviť TEČ (tabuľku s evidenčným číslom). Toto si vyžaduje čas a náklady. Ak však prepravu bicyklov myslíte vážne, je to veľmi rozumná investícia. Ako jedna z mála navyše zvyšuje hodnotu vozidla a pri jeho predaji sa vám časť investícií vráti. Poďme však k výberu nosiča. Na úvod musíme spomenúť, že tento druh nosiča je jediný vhodný na prepravu čoraz populárnejších elektrobicyklov.

   

V prípade kúpy nosiča na ťažné zariadenie odporúčame navštíviť špecializovanú predajňu, kde si môžete vyskúšať, ako sa nosič montuje na vaše vozidlo. Takto budete môcť zhodnotiť všetko. Od manipulácie s ním, teda kotvenie na guľu ťažného zariadenia (vrátane pevnosti spoja), možnosť sklápania a následného otvorenia dverí batožinového priestoru, až po kvalitu a druh materiálov, ktoré boli pri konštrukcii nosiča použité. Medzi jednotlivými výrobkami sú totiž značné rozdiely. Verili by ste, že niektoré výrobky majú mimoriadne namáhané časti z pomerne tenkého a skromného plastu? Pri hodnotení konkrétneho zariadenia berte do úvahy kvalitu materiálov nielen z pohľadu statickej, ale predovšetkým dynamickej stability nosiča. Samostatnou kapitolou je pohodlie pri nakladaní a kotvení jednotlivých bicyklov. Sú kotviace priečniky pevné alebo ich možno uvoľniť a na rám uchytiť až po tom,  ako ste bicykle naložili? Aké dôležité je toto kritérium, zistíte až vtedy, keď si to vyskúšate. Samozrejme, do úvahy treba brať aj kvalitu zámkov a úroveň ich odolnosti pred zlodejmi. Poslednú zásadnú otázku budete riešiť v prípade, ak plánujete so sebou voziť štyri bicykle, prípadne túto možnosť chcete mať minimálne k dispozícii. Vyskúšajte si, ako sa rozširujúci prvok na štandardný nosič montuje. Preverte si tiež, ako sa naň bicykel ukotvuje a či táto montáž vyžaduje dodatočnú stabilizáciu štvrtého bicykla popruhmi. Ak áno, vyskúšajte si, ako sa s nimi manipuluje a či ich máte ku karosérii kde uchytiť.

Veríme, že sa nám podarilo zorientovať sa v možnostiach prepravy bicyklov. Vyberajte dôkladne a uvážlivo, aby sa vám nestalo, že zložité a časovo náročné nakladanie bicyklov bude dôvodom, prečo krásne výlety na dvoch kolesách s rodinou radšej neabsolvujete.

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov