Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku
kia family

Budú autá lietať?

        Staršie ročníky si možno zo školských učebníc pamätajú, mladšie by si mohli vygúgliť jednu z najkrajších gréckych bájí. Hovorí o veľkom a všestrannom umelcovi Daidalovi a jeho synovi Ikarovi, ktorí pri úteku za slobodou z ostrova Kréta použili krídla s vtáčími peruťami. Vynaliezavý umelec ich spájal niťami a zalieval voskom. Útek by sa im bol podaril, ak by Ikarova mladícka nerozvážnosť nehnala „letca“ privysoko k slnku, neroztopil sa vosk a syn neskončil v hlbokom mori…

Aj tieto báje svedčia o tom, že túžba človeka lietať je asi rovnako stará ako ľudstvo samo. Napokon – najstaršie písomné zmienky s touto tematikou, ktoré som našiel, sú zo šiesteho storočia z Číny, kde sa údajne pokúšali lietať na papierových drakoch. Ďalšie pochádzajú z Andalúzie, kde sa Abbas Ibn Firnas chystal lietať na klzáku. Oveľa známejšie sú zrejme kresby Leonarda da Vinciho, ktoré predstavujú lietajúci stroj. V tejto súvislosti je zaujímavé, že Leonardo sa vraj nikdy lietať nepokúšal. Vynikajúci ruský vedec Michail Vasilievič Lomonosov zasa v roku 1754 zostrojil model vrtuľníka, ktorý sa mal používať na meteorologický výskum atmosféry.

Je zaujímavé, že informácie o prvom aute sú oveľa mladšie. Asi každý automobilový nadšenec vie, že autorom prvého auta na svete je Nemec Karl Friedrich Benz. Bola to vlastne motorová trojkolka, ktorú Benz prihlásil na Cisárskom patentovom úrade až v roku 1886. O niečo neskôr sa objavili pokusy, ako spojiť auto s lietadlom. Vraj prvý bol Glenn Curtiss, ktorý si v roku 1917 nechal patentovať lietajúci automobil. Jeho Autoplane s oddeliteľnými krídlami mal vodou chladený osemvalec vlastnej konštrukcie s výkonom 100 koní. Poháňal vrtuľu, ktorá autolietadlo tlačila vpred.

V týchto dňoch sa doslova roztrhlo vrece so správami o lietajúcich autách. Ako sa ukazuje, už to dávno nie je nereálny sen rojkov a fantastov. Pozoruhodný a úžasný je fakt, že v tejto novej dopravnej disciplíne sú Slováci na svetovej špičke. Napokon o tom svedčí aj prestížna svetová výstava Top Marques, ktorá sa pred pár dňami konala v Monaku. Je to svet jedinečnosti a super luxusu, kde môžete vidieť to naj naj z automobilov, hodiniek, šperkov či jácht. O to väčší je pocit hrdosti, ak zistíte, že k najväčším ťahákom tohtoročného 14. ročníka Top Marques bolo predstavenie nového modelu lietajúceho auta slovenskej fi rmy AeroMobil. O pohon slovenského autolietadla sa stará štvorvalcový letecký motor Rotax 912, dolet by mal mať 700 kilometrov. Podľa zverejnených informácií by sa z auta do leteckého módu mal dostať za zhruba 80 sekúnd. Dvojmiestne vozidlo sa vo vzduchu pohybuje ako lietadlo, je vybavené tlačnou vrtuľou v zadnej časti karosérie, ktorá zabezpečuje ťah vpred, a zatiahnuteľným nosným krídlom, ktoré počas letu vytvára vztlak. Doslova šokujúca bola informácia, že už v tomto roku by fi rma mohla ponúknuť na predaj prvých 25 modelov, ktoré budú súčasťou špeciálnej série Founders Edition. Znamenalo by to, že slovenský AeroMobil by bolo prvé komerčne dostupné lietajúce auto na svete.

Svojho času odhalil Albert Einstein spôsob, ako dospel vo svojom bádaní k unikátnym objavom. Priznal sa, že nemal žiadny zvláštny talent. Bol iba vášnivo zvedavý. Zrejme veľmi podobný motív mali a majú aj súčasní tvorcovia. Práve oni dali odpoveď na otázku, či budú autá lietať. Nebudú, autá už lietajú.

Ivan Mičko, vydavateľ

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov