Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

ŠKODA KAROQ: opona sa zodvihla v Stockholme

Škoda Karoq uzrela svetlo sveta na slávnostnom večeri v Stockholme. Automagazím bol pri tom!

Prinášame prvú informáciu o vozidle a oficiálne fotografie:

    

Automobilka ŠKODA AUTO predstavila počas slávnostnej svetovej premiéry v Štokholme úplne novo vyvinuté kompaktné SUV ŠKODA KAROQ. Emocionálny a dynamický dizajn s radom kryštalických prvkov využíva nový dizajnový jazyk vozidiel SUV značky ŠKODA. ŠKODA KAROQ ponúka nové asistenčné systémy, Full-LED svetlomety a vôbec prvýkrát sa v automobile značky ŠKODA objavuje Digital Instrument Panel. Na výber je päť motorov s výkonom od 85 kW (115 k) do 140 kW (190 k), štyri z nich sú nové. Systém druhého radu sedadiel VarioFlex alebo virtuálny pedál, uľahčujúci otvorenie zadného výklopného veka, sú len dve z mnohých premyslených riešení v novom SUV značky ŠKODA. Obzvlášť dlhé predmety možno vďaka sklápaciemu operadlu sedadla predného spolujazdca ľahko prepravovať priamo v interiéri kompaktného SUV.

Nový tvar, zmenené proporcie a väčšie rozmery karosérie ukazujú, že ide o úplne nový automobil. ŠKODA KAROQ je SUV s charakterom: emocionálny a dynamický dizajn s radom kryštalických prvkov sa nesie v duchu nového dizajnového jazyka vozidiel SUV značky ŠKODA.

Nový model ŠKODA KAROQ meria 4 382 mm na dĺžku, 1 841 mm na šírku a 1 605 mm na výšku. Zväčšené rozmery karosérie prinášajú prospech cestujúcim. Priestor pred kolenami pasažierov na zadných sedadlách je 69 mm. Rázvor náprav 2 638 mm (pri verzii s pohonom všetkých kolies 2 630 mm) naznačuje veľkorysý vnútorný priestor.

Batožinový priestor má v päťmiestnom usporiadaní interiéru základný objem 521 l. Pri sklopených zadných sedadlách vzrastie objem priestoru pre batožinu na 1630 l. S voliteľne dodávaným systémom zadných sedadiel VarioFlex je základná veľkosť priestoru pre batožinu variabilná a pohybuje sa od 479 do 588 l. VarioFlex sa skladá z troch samostatných, individuálne nastaviteľných sedadiel, ktoré možno v prípade potreby dokonca vybrať z vozidla. Maximálny využiteľný objem batožinového priestoru pri dvojmiestnej konfigurácii a po vybratí sedadiel tvorí 1 810 l.

Špičková konektivita

Vďaka inovatívnym riešeniam patrí ŠKODA KAROQ v oblasti konektivity na vrchol segmentu. Infotainment vychádza z druhej generácie koncernovej modulárnej stavebnice. Ponúka vysoko moderné funkcie a rozhrania a je vybavený kapacitnými dotykovými displejmi. Špičkové systémy Columbus a Amundsen disponujú funkciou WiFi-hotspot. Pre infotainment Columbus je v ponuke na želanie LTE modul, ktorý umožňuje internetové pripojenie na báze v súčasnosti najrýchlejšieho mobilného štandardu. S ním môžu byť pasažieri pripojení k internetu či posielať e-maily zo svojich telefónov a tabletov.

Nové mobilné on-line služby ŠKODA Connect sú rozdelené do dvoch kategórií: Infotainment Online poskytujú informácie a navigáciu,  a služby Care Connect, ktoré pomáhajú pri poruchách a v núdzi. Tlačidlo automatického tiesňového volania (Emergency Call), ktoré v Európe patrí k štandardnej výbave až od roku 2018, je súčasťou výbavy na želanie už dnes. Ďalšie on-line služby fungujú prostredníctvom aplikácie ŠKODA Connect App. S nimi je možné vozidlo pomocou inteligentného telefónu na diaľku kontrolovať, konfigurovať a tiež nájsť, kde ste ho zaparkovali.

Inteligentné prepojenie medzi vozidlom a smartfónom dosahuje v modeli KAROQ novú úroveň. Platforma SmartLink+ so štandardmi Apple CarPlay, Android Auto a MirrorLinkTM je súčasťou voliteľnej ponuky k základnému infotainment systému Swing. Pre vyššie infotainment systémy je SmartLink+ súčasťou sériovej výbavy. Phonebox s indukčným nabíjaním pripája smartfón k anténe vozidla a súčasne ho bezdrôtovo nabíja.

Spoľahliví pomocníci: Asistenčné systémy

Vo vozidle ŠKODA KAROQ je k dispozícii široká škála asistenčných systémov. K novým komfortným systémom patrí napríklad Park Assist, Lane Assist alebo Traffic Jam Assist. K vyššej úrovni bezpečnosti prispievajú systémy Blind Spot Detect, Front Assist s prediktívnou ochranou chodcov alebo Emergency Assist.

Pre model ŠKODA KAROQ sú k dispozícii aj ďalšie asistenčné systémy. Udržujú dostatočný odstup od predchádzajúcich vozidiel, uľahčujú vodičovi prechádzanie z pruhu do pruhu alebo ho v jazdnom pruhu udržujú, upozorňujú na dôležité dopravné značky a asistujú pri parkovaní.

Prvýkrát vo vozidle značky ŠKODA bude k dispozícii tzv. Digital Instrument Panel, ktorý vodičovi automobilu ŠKODA KAROQ umožní nastaviť niektoré z usporiadaní veľkoplošného displeja v prístrojovom paneli.

ŠKODA KAROQ ponúka voliteľne, od výbavy Ambition, Full-LED svetlomety s čírou optikou. V interiéri vytvára príjemnú svetelnú atmosféru nové LED-ambientné osvetlenie v dekoračných lištách dverí a palubnej dosky. Farebnosť osvetlenia možno nastaviť v niektorom z desiatich odtieňov.

Silné motory, agilný podvozok

Nové kompaktné a všestranné SUV má pod kapotou najmodernejšiu techniku. Novinkou v ponuke pohonných jednotiek sú oba zážihové a dva vznetové motory. Paletu motorov tvorí päť pohonných jednotiek, ktoré majú zdvihové objemy 1,0 l, 1,5 l, 1,6 l, a 2,0 l. Rozsah výkonov motorov je od 85 kW (115 k) do 140 kW (190 k). Všetky agregáty sú preplňované turbodúchadlom a majú priame vstrekovanie paliva, systém Start-Stop a rekuperáciu brzdnej energie. Sú mimoriadne úsporné a plnia emisnú normu EU 6. S výnimkou najsilnejšieho naftového motora sú všetky agregáty dodávané buď so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou alebo sedemstupňovou prevodovkou DSG. Motor 2,0 TDI s výkonom 140 kW (190 k) sa dodáva výhradne s pohonom všetkých kolies a s novou sedemstupňovou prevodovkou DSG. Nový motor 1,5 TSI je vybavený systémom Active Cylinder Management Technology, t.j. funkciou odpájania dvoch valcov, ktorá v určitých prevádzkových režimoch prispieva k významnej úspore paliva.
Taktiež podvozok definuje nové štandardy vo svojom segmente a svoje kvality ukazuje aj mimo spevnenej cesty. Od výbavového stupňa Ambition je k dispozícii aj voľba jazdného profilu v režimoch Normal, Sport, Eco, Individual a Snow (vo verzii 4 × 4). Pri verzii s pohonom všetkých kolies jazdné vlastnosti mimo spevnenej cesty ešte viac zlepšuje režim Offroad.

Stratégia 2025: ŠKODA pokračuje v SUV ofenzíve

V rámci Stratégie ŠKODA 2025 bude značka v nasledujúcich rokoch rozširovať modelovú paletu o nové modely. V centre pozornosti je pritom najmä rozšírenie ponuky modelov SUV. Model ŠKODA KODIAQ vstúpil nedávno na trh ako nové veľké SUV značky. Model ŠKODA KAROQ predstavuje ďalší míľnik. Uvedenie na trh je naplánované na druhú polovicu roka 2017.

Škoda, dk

 

 

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov