Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

Čo prinesie automobilový rok 2017?

       Keď sa pozriem na rekordné štatistiky výroby a predaja áut na Slovensku za rok 2016, moje srdce motoristu sa poteší. Predbežné výsledky totiž hovoria, že sme v troch našich závodoch vyrobili opäť viac ako milión áut. Pozoruhodný je aj nárast predaja. Oficiálne čísla, ktoré v týchto dňoch zverejnilo Združenie automobilového priemyslu SR, uvádzajú, že nové auto si v minulom roku kúpilo 88 136 obyvateľov Slovenska. Podľa optimistických predpovedí predstaviteľov ZAP -u, aj nadchádzajúci rok by mal byť rekordný.

Iste, trh sa uberá správnym smerom, pretože obmena vozového parku na Slovensku by mala byť rýchlejšia. Veď po našich cestách jazdia asi dva milióny áut, z nich veľká časť je staršia ako jedenásť rokov. Automobilový rok 2017 na Slovensku však musíme vnímať v širších súvislostiach. Smerovanie ovplyvnia dva faktory: svet, ale aj Európa budú zrejme musieť v blízkej budúcnosti investovať vysoké sumy do elektromobility a do znižovania CO2. Ako sa ukazuje, automobilky už na túto situáciu reagujú. Vidieť to na aktuálnych väčších či regionálnych autosalónoch v Európe aj za veľkou mlákou. Videl som to nielen na poslednej Auto show v Los Angeles, ale aj na prehliadke automobilových noviniek, ktorú sme mali možnosť vidieť pred niekoľkými dňami v susednej Viedni. Všeobecne môžeme povedať, že sa máme na čo tešiť. A to aj napriek nie ideálnej politickej i hospodárskej situácii v Európe či vo svete. Takmer všetky automobilky sa totiž chystajú v roku 2017 na vážnu modelovú ofenzívu. Je len prirodzené, že náš Auto magazín, najčítanejší motoristický časopis na Slovensku, bude pri tom.

Najaktuálnejším príkladom je Crossland X značky Opel, ktorý nájdete jednak na titulnej strane a jednak medzi novinkami, ktoré v tomto čísle predstavujeme. K siedmim novinkám Oplu však patrí aj nová Insignia a na štarte už stojí aj ďalšie SUV Grandland X. Prebudila sa aj naša stará známa Alfa Romeo, ktorá po Giulii predstavuje prvé SUV Stelvio. Inak – je to prvé SUV v histórii tejto talianskej značky. Z veľkej ponuky Mercedesu vyberme aspoň modely Mercedes-Benz GLA i S -Klasse, Mercedes-AMG GT C kupé, ktorý príde najskôr v špeciálnej verzii Edition 50. Do ponuky pribudnú aj výkonnejšie modely Mercedes-AMG GT a AMG GT S. Koncern VW má tiež vysoké ambície. VW chce zabodovať s Golfom, so športovejším Passatom Arteonom a Tiguanom Allspace. Škoda po Kodiaqu už predstavila facelift Octavie a na jeseň sa na cesty chystá Yeti. SEAT boduje s Atecou, no príde aj Arona, v Audi sú mimoriadne pyšní na Q -päťku, ale netrpezlivo čakajú aj na A8, A5 Cabrio, SQ5 a ďalšie modely. Priaznivci BMW sa už nevedia dočkať novej päťky. Mimoriadne zaujímavý je Plug-in -Hybrid kabriolet i8. Jaguar sa chystá na prvý elektrický model z radu I -Pace. KIA sa presúva aj do športového segmentu modelom Stinger, Suzuki predstaví nový Swift, Hyundai veľa očakáva od novej i30-ky. Pravdaže, ani francúzske značky nechcú zaostať. Peugeot si veľa sľubuje od radu modelov v kategórii SUV, Citroënu sa vydaril model C3 a vlastne všetky modely ideálne pre rodinu, Renault a Dacia mali úspešný rok, na ktorý by radi nadviazali aj v roku 2017.

Podľa všetkého sa zdá, že automobilových noviniek bude v tomto roku možno viac ako po iné roky. Auto magazín má najvyššiu ambíciu predstaviť vám všetky, dokonca aj tie, ktoré nie sú určené na náš trh. Radi tak našou troškou prispejeme k obmene slovenského zastaraného parku automobilov.

 

Ivan Mičko vydavateľ

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov