Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku

Ďalšia Putinova limuzína je na predaj, ruský líder už čaká na svoj Kortež

Ruský prezident Vladimír Putin rieši v tomto roku okrem závažných politických otázok aj situáciu okolo svojho vozového parku. Originálny ZiL 4112-R a aj Mercedes-Benz S600 Pullman Guard sú na predaj, pričom v prezidentskej garáži sa už chystá miesto pre luxusnú ruskú novinku Kortež (Cortege).

Putin_19  Putin_21

Už vo februári kancelária prvého muža Ruska informovala, že voz ZiL 4112-R, z ktorého sa vyrobil len jeden kus, je možné kúpiť za 1 060 000 eur. Tento ruský automobil je pancierovaný a poháňa ho vidlicový osemvalec s objemom 7,7-litra pri výkone 294 kw (400 koní) a 610 Nm. Maximálna rýchlosť bola údajne 200 km/h, čo pri celkovej hmotnosti 3,8 tony ani neprekvapuje.

Putin_22  Putin_20

ZiL 4112-R je dlhý 6 230 mm, široký 2 086 mm a vysoký presne meter a pol. Údajne má najazdených len 120 kilometrov, takže ho v podstate po dokončení nikdy nikto poriadne „neprevetral.“ V interiéri je množstvo kože, dreva aj elektroniky. Môžete tiež oddeliť priestor vzadu od šoféra, k dispozícii je stolček s minibarom, pričom zadné sedačky sú ovládané elektricky.

Putin_02  Putin_04

Putin však nebol spokojný nielen s mierne zastaralým vozom ZiL 4112-R, ale ani modernejším Mercedesom-Benz S600. Luxusná limuzína jedného z najvplyvnejších mužov sveta je k dispozícii na predaj za 1,15 milióna eur. Prezidentský voz, ktorý má v interiéri okrem najjemnejšej bielej kože z býkov, minibaru, telefónu aj ďalšie sofistikované prvky, disponuje najvyšším stupňom opancierovania so zdvojenými sklami (B6/B7).

Putin_05  Putin_07

Putin_09  Putin_08

Tento prezidentský „kočiar“ má k dispozícii dvanásťvalec s objemom 6,0 l s výkonom 294 kw (400 koní). Samozrejmosťou sú vyhrievaná sedadlá, tempomat, či strešné okno. Nemusíme asi pripomínať, že ide o verziu Pullman s predĺženým rázvorom, pričom šofér musí pracovať s vozidlom dlhým šesť metrov.

Putin_13  Putin_14

Putin_15  Putin_16

Nielen podľa ruských médií sa už Putin nevie dočkať novej prezidentskej limuzíny Kortež, ktorá bude ruskej výroby. Lukratívnu zákazku však nedostal ZiL (Zavod imeni Lichačova), tradičný výrobca ruských prezidentských vozov, ktoré v minulosti používali napríklad Leonid Iľjič Brežnev, na krátko Jurij Andropov a Konstantin Černenko, Michail Gorbačov a naposledy Boris Jeľcin. Potom dostali u ruských prezidentov prednosť zahraničné značky.

Putin_17  Putin_18

Do projektu Kortež zatiaľ ruskí nadšenci „napumpovali“ čiastku 48 miliónov eur, pričom z výrobou sa má začať na budúci rok. V prvom roku plánujú vyrobiť 200 kusov týchto luxusných automobilov, pričom na trh by sa mali okrem limuzín dostať aj vozidlá triedy sedan, SUV a minivan. Vlajková loď celej série má mať až 588 kw (800 koní) z preplňovaného 12-valcového motora. Samostatnou kapitolou je bezpečnosť, fungovanie ochranných systémov a pancierovanie.

-jj-

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov