Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Hlavné príčiny nehodovosti motocyklistov

Najčastejšou príčinou, ktorá sa podpisuje pod nehody motocyklistov je prekročenie dovolenej rýchlosti jazdy.

Hazardovať so svojím zdravím a životom sa nevypláca. Motocyklisti by si mali uvedomiť, že patria k najzraniteľnejším účastníkom cestnej premávky a prípadný stret s motorovým vozidlom alebo s pevnou prekážkou končí vo väčšine prípadov smrťou alebo ťažkým zranením motocyklistu. Nemali by preto preceňovať svoje schopnosti a nepodceňovať riziká rýchlej jazdy. Jazda na motocykli má úplne iné parametre ako jazda napr. osobnými motorovými vozidlami. Kým automobil je vybavený vysokou pasívnou bezpečnosťou (airbagy, pásy, deformačné zóny), motocykel nemá takmer žiadnu pasívnu bezpečnosť.

Porušenie povinnosti vodiča

patrí „druhej priečke“ v štatistike príčin dopravných nehôd motocyklistov. Sem patrí aj povinnosť používať počas jazdy riadne upevnenú ochrannú prilbu určenú pre motocyklistov. Za jazdu bez riadne upevnenej ochrannej prilby hrozí motocyklistovi pokuta vo výške 50 eur. Vhodné oblečenie s reflexnými prvkami, pevná obuv a rukavice sú nutnosťou.

Ďalším faktorom pôsobiacim na nehodovosť motocyklistov je stav vozovky. Motocykel je podstatne citlivejší na povrch komunikácie, ale aj spôsob vedenia. Akákoľvek prekvapivá odlišnosť, napríklad nepredvídateľne prudšia zákruta, prekážka za neprehľadným úsekom cesty, a pod., má vysoký vplyv na schopnosť vodiča predvídať a prispôsobovať svoju jazdu.

Vodiči ostatných motorových vozidiel by si mali uvedomiť, že :

* motocyklisti jazdia veľmi často vyššou ako povolenou rýchlosťou,

* často predchádzajú motorové vozidlá ako sprava, tak aj zľava, preto je dôležité upozorniť motocyklistov na striktné dodržiavanie pravidiel cestnej premávky hlavne pri prejazde križovatiek, alebo pri zaraďovaní sa do radu vozidiel čakajúcich na prejazd križovatkou,

* motocyklistov je možné ľahko prehliadnuť, preto okrem ochranných bezpečnostných prvkov je dôležité používať vhodné oblečenie s výraznými reflexnými plochami,

* pri predchádzaní motocyklistov je potrebné dodržiavať bezpečný odstup a samozrejme nezabudnúť na vzájomnú toleranciu medzi motocyklistami a ostatnými vodičmi motorových vozidiel.

Štatistika dopravnej nehodovosti motocyklistov

Za 5 mesiacov roka 2015  došlo na cestách Slovenskej republiky k 5 031 dopravným nehodám, čo je o 144 menej ako za rovnaké obdobie roka 2014. Z toho bolo 101 dopravných nehôd zavinených motocyklistami, čo je pokles o 12 dopravných nehôd. Pri týchto dopravných nehodách bolo usmrtených 5 osôb, čo je o 3 osoby menej oproti rovnakému obdobiu minulého roka, ťažko zranených bolo 30 osôb (+1) a ľahko sa zranilo 51 osôb (-23).

Pri týchto nehodách bol v 10 prípadoch zistený vinník nehody pod vplyvom alkoholu, čo je o 4 menej oproti rovnakému obdobiu roku 2014.

šr

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov