Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Nová Fabia a Fabia Combi sa predstavia v Paríži

Na parížskom autosalóne oslávi úplne novo vyvinutý malý automobil hneď dve svetové premiéry. Predstaví sa ako hatchback aj ako kombi.

Nová Škoda Fabia prichádza ako moderné, dynamické a emocionálne vozidlo. Súčasne ponúkne inovatívne systémy z vozidiel vyšších tried, prispievajúce k vyššej úrovni bezpečnosti, komfortu a infotainmentu. Naviac je nová Fabia šetrnejšia k životnému prostrediu ako kedykoľvek predtým. Batožinový priestor hatchbacku Fabia je s objemom 330 litrov rekordmanom v segmente malých vozidiel. Na európsky trh vstúpi nová ŠKODA Fabia už v novembri, na začiatku roka 2015 bude nasledovať nová Fabia Combi.

Škoda Fabia je s takmer 3,5 miliónmi vozidiel, ktoré sa predali od roku 1999, druhým najpredávanejším vozidlom značky hneď po modeli Octavia. Vďaka svojim prednostiam patrí medzi najobľúbenejšie vozidlá v triede. Úplne novo vyvinutá tretia generácia atraktívneho malého automobilu stanovuje opäť nové meradlá. Nová Fabia ponúkne vo všetkých ohľadoch viac auta a súčasne inovatívnu techniku ​​a emocionálny dizajn,“ hovorí predseda predstavenstva Škoda Auto Prof. Dr H.C. Winfried Vahland. Skvelý automobil, ktorý osloví srdce i rozum, ideálny pre dnešnú modernú, mestskú mobilitu. Sme presvedčení, že nová Fabia bude pokračovať v úspešnej histórii tohto modelového radu, získa nové skupiny zákazníkov a ako dôležitý pilier našej rastovej stratégie posilní pozíciu značky na medzinárodných trhoch.“

Nová Fabia, ako prvý sériový model značky Škoda, ukazuje evolúciu dizajnového jazyka mladoboleslavskej automobilky smerom k expresívnejšiemu, emocionálnejšiemu dizajnu. Vôbec prvýkrát u sériového vozidla dizajnéri uplatnili nové dizajnové prvky štúdie Škoda VisionC. Súčasne sú na vozidle zrejmé aj prvky, známe z vozidiel tímu Škoda Motorsport. Nový vzhľad hatchbacku aj verzie kombi vsádza na kryštalické tvary, ostré línie a maximálnu precíznosť detailov. Fabia a Fabia Combi majú vyvážené, elegantné proporcie a v porovnaní so svojimi predchodcami sú o 90 mm ​​širšie a 31 mm nižšie. Navyše nadchnú širokou škálou možností individualizácie ako v exteriéri, tak v interiéri.

Ako prvé vozidlo značky Škoda umožní nová Fabia jednoduché prepojenie so smartfónom pomocou rozhrania MirrorLink ™ a SmartGate. Vďaka novým motorom (štyrom benzínovým a trom dieselovým), cielenému zníženiu hmotnosti až na 980 kg a zlepšeniu aerodynamiky klesli hodnoty spotreby a emisií novej generácie modelu ŠKODA Fabia až o 17%. Najúspornejším vozidlom bude Fabia GreenLine s motorom 1,4 TDI / 55 kW, ktorá sa na trhu objaví v roku 2015. Jeho spotreba bude iba 3,1 l nafty na 100 km, čo zodpovedá emisiám CO2 82g / km.

Okrem toho bude nová Škoda Fabia vybavená inovatívnymi bezpečnostnými a komfortnými systémami, ktoré sa doteraz používali obvykle iba vo vozidlách vyšších tried. Prvýkrát bude pre tento model k dispozícii funkcia Front Assistant s integrovanou funkciou núdzovej brzdy a ESC s multikolíznou brzdou. Front Assistant pomocou radaru permanentne vyhodnocuje odstup od vozidiel idúcich vpredu a v prípade potreby zasiahne s rôznou intenzitou (od optického/akustického varovania cez pribrzdenie až po samočinné brzdenie) v prípade nedostatočného odstupu. Tým v optimálnom prípade zabráni hroziacej kolízii alebo aspoň zmierni jej následky. Multikolízna brzda znižuje riziko následného nárazu po primárnej kolízii. Táto funkcia sa zapína automaticky, akonáhle systém rozpozná primárny náraz.

Ďalšími bezpečnostnými systémami, dostupnými pre novú generáciu modelu Fabia sú Driver Activity Assistant (rozpoznanie únavy vodiča), Speedlimiter (obmedzovač rýchlosti), Hill Hold Control (asistent rozjazdu do kopca) a elektronická kontrola tlaku vzduchu v pneumatikách. Komfort zlepšujú okrem iného na želanie dodávaný systém bezkľúčového odomykania, štartovanie a zamykanie KESSY, signalizácia vzdialenosti pri parkovaní vpredu a vzadu, nový elektromechanický posilňovač riadenia a veľká panoramatická presklená strecha. Súčasne nová Fabia nadchne ponukou priestoru, zlepšenou funkčnosťou a 19-timi Simply Clever prvkami.

Škoda, DK

 

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov