Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Ženeva: Škoda ukázala päťdverové kupé a nové verzie Octavie

Najväčším lákadlom expozície mladoboleslavskej automobilky je štúdia príťažlivého päťdverového kupé Škoda VisionC. Svetové premiéry absolvovali tri verzie najpredávanejšieho modelového radu Octavia.

Škoda predstavila modely Octavia Scout s pohonom všetkých kolies, Octavia G-TEC na zemný plyn a Octavia Laurin & Klement v maximálnej výbave. Okrem toho uviedla tri športovo ladené verzie Monte Carlo pre modely Yeti, Rapid Spaceback a Citigo.

Dizajnová štúdia Škoda VisionC

V Ženeve prezentovaná štúdia Škoda VisionC ukázala, akým smerom sa bude vyvíjať dizajn značky. „ŠKODA AUTO sa v minulých rokoch etablovala ako svetový výrobca automobilov,“ hovorí Werner Eichhorn, člen predstavenstva ŠKODA AUTO pre oblasť predaja a marketingu. „Naše nároky na úroveň techniky, dizajnu, funkčnosti a konkurencieschopnosti na medzinárodných trhoch za tú dobu vzrástli. Touto cestou pôjdeme aj naďalej. Naše vozidlá budú výraznejšie, dynamickejšie a atraktívnejšie.“
140304_Zeneva_Tlacova_konferencia 003 - Kaban
Škoda VisionC je štúdia dynamického a elegantného päťdverového kupé. Vozidlo zaujme expresívnym dizajnom, čistými líniami a vyváženými proporciami. Veľkorysou ponukou priestoru, alternatívnym pohonom na zemný plyn a vynikajúcou aerodynamikou štúdia súčasne demonštruje nároky mladoboleslavskej značky na funkčnosť a ekológiu.
140304_Zeneva_Tlacova_konferencia 004 - Dr  Vahland Kaban Dr  Welsch
Štúdiou päťdverového kupé navyše Škoda naznačuje, že uvažuje o rozširovaní modelovej palety novými smermi. „Škoda VisionC je esenciou emocionalizácie našej značky a jasným signálom o jej budúcom rozvoji,“ hovorí Eichhorn.

SKODA_2014 VW Group Night_Zeneva 03

Škoda Octavia Scout

Svetovú premiéru v Ženeve oslávila doteraz Škoda Octavia Scout. Nové vydanie mladoboleslavského crossoveru zvyšuje úroveň nielen v oblasti dizajnu, ale tiež jazdných vlastností, výkonnostných parametrov použitých motorov, trakcie moderného systému pohonu všetkých kolies či aplikácie inovatívnej techniky. Nová Škoda Octavia Scout ponúka všetky kvality východiskového modelu Octavia Combi, teda príkladnú funkčnosť, vynikajúcu ponuku priestoru, dobrý pomer ceny a ponúkanej hodnoty a moderné bezpečnostné a komfortné systémy.

Základnými vizuálnymi prvkami sú mohutný predný a zadný nárazník a plastové kryty po celom obvode vozidla. Svetlá výška (171 mm) je oproti štandardnému modelu Octavia Combi zvýšená o 33 mm. Aj v interiéri ponúka špecifické dizajnové prvky vyhradené pre túto verziu.

Za príkladné jazdné vlastnosti na ceste aj mimo spevnených ciest vďačí nová Octavia Scout viacprvkovej zadnej náprave a modernému pohonu všetkých kolies s medzinápravovou spojkou Haldex piatej generácie. V porovnaní s predchodcom sa môže novinka pochváliť lepšími nájazdovými uhlami a vyššou prípustnou hmotnosťou prívesu.

K dispozícii sú dva dieselové a jeden benzínový motor s výkonom až 135 kW. V porovnaní s predchádzajúcim modelom klesli hodnoty emisií CO2 a spotreby paliva v priemere o 20 %.

Škoda Octavia G–TEC

Prvá sériová Octavia s pohonom na zemný plyn. „Škoda pri vývoji vozidiel dôsledne dbá na znižovanie spotreby a emisií,“ hovorí Dr. Frank Welsch, člen predstavenstva ŠKODA AUTO pre oblasť technického vývoja a dizajnu. Nová Octavia G-TEC je dôležitým míľnikom a obohatením ponuky ekologických a súčasne cenovo dostupných modelov značky Škoda.
Škoda Octavia G-TEC vyniká dojazdom až 1 330 km. Motor 1,4 TSI/81 kW je schopný spaľovať dva rôzne druhy paliva – zemný plyn a benzín. Dve nádrže naplnené stlačeným zemným plynom vystačia na vzdialenosť 410 km. Po vyprázdnení plynových nádrží sa prevádzka automaticky prepne na benzín, na ktorý prejde Octavia G-TEC ďalších až 920 km. Vozidlo je štandardne vybavené ekologickým paketom Green tec, ktorý zahŕňa systém Štart-Stop a rekuperáciu brzdnej energie. Spotreba plynu je 5,4 m3 (3,5 kg) na 100 km, čo zodpovedá emisiám iba 97 g CO2 na kilometer.

Ekologický pohon na CNG (Compressed Natural Gas – stlačený zemný plyn) je k dispozícii ako pre model Octavia, tak aj pre model Octavia Combi.
Škoda Octavia Laurin & Klement
Debut v Ženeve majú za sebou tiež vrcholné verzie modelov ŠKODA Octavia a Octavia Combi. Prívlastok L&K odkazuje na zakladateľov firmy, Václava Laurina a Václava Klementa. Výbava exkluzívnej verzie okrem iného zahŕňa 18″ kolesá z ľahkej zliatiny, bi-xenónové svetlomety s LED svetlami pre denné svietenie a združené zadné svetlá s LED technikou. V interiéri zaujmú sedadlá z kože a Alcantary v exkluzívnom hnedom vyhotovení, dekoračné lišty v špecifickom dizajne, Sound System CANTON alebo kožou obšitý štvorramenný multifunkčný volant.
Nová Octavia L&K ponúka na výber z troch výkonných agregátov: benzínového 1,8 TSI/132 kW a dvoch dieselových 2,0 TDI/110 kW a 2,0 TDI/135 kW . Motory 1,8 TSI/132 kW a 2,0 TDI/110 kW sú voliteľne k dispozícii s manuálnou prevodovkou alebo automatickou prevodovkou DSG. Záujemcovia o pohon všetkých kolies majú na výber medzi motorom 1,8 TSI so šesťstupňovou prevodovkou DSG a agregátom 2,0 TDI/110 kW s manuálnou prevodovkou s rovnakým počtom prevodových stupňov. V druhej polovici roka 2014 bude uvedená aj vrcholná motorizácia 2,0 TDI/135 kW v kombinácii so šesťstupňovou prevodovkou DSG a pohonom všetkých kolies.

Škoda Monte Carlo

Pre priaznivcov športovo ladeného dizajnu ŠKODA AUTO do Ženevy privezla hneď tri nové modely Monte Carlo. Prvýkrát tak bude automobilka prezentovať túto dizajnovú líniu v radoch Citigo, Rapid Spaceback a Yeti. Spoločne s modelmi Fabia Monte Carlo a Fabia Combi Monte Carlo má táto športovo-dizajnová rodina už päť členov.
Ženevské novinky z radu Monte Carlo zaujmú čiernymi kolesami z ľahkej zliatiny vo veľkostiach 15 ” až 17 “, paketom SunSet s vyšším stupňom tónovania skiel od B stĺpika dozadu a výraznými čiernymi dizajnovými prvkami ako maska chladiča, kryty vonkajších spätných zrkadiel, rovnako ako čiernym prevedením predných svetlometov a hmloviek. Pre modely Yeti Monte Carlo a Rapid Spaceback Monte Carlo je charakteristická tiež čierna strecha. V interiéri nájdeme okrem iného kožený volant s červeným obšitím, čierny interiér a športové sedadlá so špecifickým vzorom látkových poťahov.

Škoda, red

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov