Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Slovenskí študenti chcú na jeden liter paliva prejsť stovky kilometrov

Dá sa prejsť 3 000 kilometrov a minúť len jediný liter paliva? Elita študentov technických vysokých škôl z Európy v súťaži palivovej efektívnosti Shell
Eco-marathon dokazuje, že to je možné.

Aj tento rok sa bude 200 tímov pokúšať prejsť na inovatívnych vozidlách na liter benzínu, nafty, etanolu alebo na jednu kilowatthodinu čo najdlhšiu vzdialenosť. Aktuálny rekord, úžasných 3 688 kilometrov by vystačilo na dovolenkovú cestu zo Slovenska na francúzsku riviéru a späť! Súťaže sa druhýkrát za sebou zúčastní aj tím zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Jubilejný ročník

V dňoch 15. až 18. mája 2014 sa viac ako 3 000 študentov z 27 krajín Európy zapojí do jubilejného 30. ročníka medzinárodnej súťaže Shell Eco-marathon Europe. Obyvatelia holandského Rotterdamu zažijú na mestskom okruhu  znovu po roku nevídanú „autošou“ –  desiatky futuristických vozidiel budú v uliciach mesta bojovať o každý centimeter prejdenej vzdialenosti. Pretekmi vyvrcholí niekoľkomesačný vývoj a stavba vozidiel navrhnutých samotnými študentmi.

Druhý raz strojári z Bratislavy

Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave bude po premiére v roku 2013 už druhýkrát zastupovať tím pod vedením doc. Ľuboša Magdolena z Ústavu dopravnej techniky a konštruovania Strojníckej fakulty STU. Tím tvoria študenti bakalárskeho, inžinierskeho a doktorandského štúdia fakulty. Minulý rok sa ich automobil dostal do prvej štyridsiatky, ktorá dokázala prísť do cieľa, a nechal tak za sebou vyše 50 vozidiel, ktoré súťaž nedokončili. Tento rok majú však vyššie ambície. „Pripravujeme úplne nové vozidlo, menšie a s lepším aerodynamickým tvarom. Naším cieľom je prekonať minimálne 800 km,“vysvetľuje Daniela Welnitzová, kapitánka FME Racing Team.

„Súťaž je pre nás ideálnou príležitosťou, ako so študentmi navrhovať a testovať úsporné riešenia, ktoré potenciálne využijú v budúcnosti v automobilovom priemysle. Minuloročná účasť bola pre nás veľkou školou a sme hrdí, že sme napriek technickým problémom dokázali prísť až do cieľa. Tento rok sa chceme zásadne zlepšiť a dokázať, že naši študenti vedia byť kreatívni aj efektívni,“hovorí Ľuboš Magdolen.

„Teším sa z nasadenia slovenského tímu, ktorý už minulý rok ukázal veľkú vôľu a chuť po úspechu. Som si istý, že tento rok zajazdia výborný výsledok. Taktiež verím, že FME Racing Tím bude inšpirovať aj ďalších šikovných študentov zo Slovenska, ktorí sa zapoja do budúcich ročníkov Shell Eco-marathonu,“doplňuje Petr Šindler, manažér komunikácie Shell.

Shell bude už tradične pri súťaži spolupracovať s lídrami v oblasti inovácií, výskumu a vývoja, firmami HP, Michelin, The Linde Group a Southwest Research Institute. Ich prínosom je pomoc študentom vo forme skúseností, produktov a možností spolupráce pri vývoji súťažných vozidiel, ako aj obohatenie samotného podujatia v uliciach Rotterdamu o tému zvládnutia budúcich energetických výziev.

FME Racing Team 2_small

Shell Eco-marathon

Shell Eco-marathon je jednou z najnáročnejších a najinovatívnejších študentských súťaží na svete. Každoročne sa uskutočňuje v Európe, Severnej Amerike a Ázii. Súťaž spája súčasných a budúcich novátorov spolu so širokou verejnosťou zaujímajúcou sa o energetické otázky. Rozvíja diskusiu o udržateľných riešeniach narastajúceho globálneho dopytu po energiách. V rámci Shell Eco-marathon Europe súťaží budúca generácia inžinierov a vedcov vo veku
od 16-25 rokov z 27 krajín vo vlastnoručne navrhnutých a vyrobených vozidlách. Hodnotenie tímu sa vyjadruje prejdenou vzdialenosťou na liter paliva alebo kilowatthodinu. Shell Eco-marathon Europe sa snaží zapojiť verejnosť do riešenia súčasných výziev spojených s energiami a mobilitou, a zároveň inšpirovať k inovatívnym riešeniam. Súťaž ukazuje snahu spoločnosti Shell pomáhať pri napĺňaní narastajúcich energetických požiadaviek zodpovednou cestou vďaka spolupráci študentov, partnerov a verejnosti.

Už 30. ročník Shell Eco-marathon Europe sa uskutoční 15. – 18. mája 2014 po tretí raz za sebou v holandskom Rotterdame za účasti 200 tímov z rekordného počtu 27 krajín. Sprievodné aktivity na mieste budú zamerané na inšpiráciu a zapojenie verejnosti k téme budúcnosti energie a nových technológií.

Shell Eco-marathon je globálnou iniciatívou so súťažami v Európe, USA a Ázii. Shell Eco-marathon Americas sa uskutoční 25.-27. apríla v Houstone v USA, Shell Eco-marathon Asia 6.-9. júla v Manile na Filipínach.

Zdroj: Shell (šr)

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov