Pri našich potulkách po Slovensku sme tentoraz navštívili mestečko, ktorému sa hovorí aj perla Spiša. Je až neuveriteľné, koľko krásy, unikátnych stavieb, kultúry a histórie sa nachádza na ploche iba necelých 25 km2 priamo pod končiarmi Tatier. V Kežmarku v minulosti na tamojšom Evanjelickom lýceu študoval celý rad slávnych osobností, od básnika Sama Chalupku cez maliara Ladislava Medňanského až po fyzika Aurela Stodolu. V budove školy sa nachádza aj najväčšia školská historická knižnica v strednej Európe, kde nájdete napríklad aj originálne kázne Jána Husa. Dnes však toto mestečko, bohužiaľ, často zíva prázdnotou, do jeho historického centra sa nasťahovali viaceré ázijské obchody a domáci akoby si nevážili či možno prehliadali unikátne pamiatky, ktoré majú doslova pod oknami. Stačilo by málo a Kežmarok by mohol byť jedným z najzaujímavejších miest v strednej Európe.
Drevený artikulárny kostol
Na výstavbu dreveného kostolíka nebol použitý ani jeden klinec a od svojho vysvätenia v roku 1717 stojí v nezmenenej podobe dodnes. Súčasťou kostola je aj krstiteľnica z roku 1690, ide o vôbec najstaršiu časť celej stavby. Kostol stojí v centre mesta, je dokonca zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Obdivovať môžete jeho barokový interiér spolu s barokovým organom, ale aj jedinečné stropné maľby.
Evanjelický kostol
Dominantná stavba, ktorú pri návšteve Kežmarku nemôžete prehliadnuť, je kostol postavený v 19. storočí. Jeho architektom bol Dán Theophil von Hansen. Už na prvý pohľad je kostol iný, než na aké sme u nás na Slovensku zvyknutí. Má netypickú farbu a nesie renesančné, románske, byzantské a maurské prvky. V roku 1909 bolo ku kostolu pristavené aj mauzóleum Imricha Thökölyho, kde sú dodnes uložené jeho ostatky.
Kežmarský hrad
Pôvodne gotická stavba z konca 14. storočia prešla v neskoršom období rozsiahlou renesančnou prestavbou. Hrad stojí na konci Hlavného námestia a okrem iných ho obývala aj rodina Thökölyovcov. Nachádza sa tu dokonca aj cela, v ktorej bola uväznená Beata za to, že v roku 1565 vyrazila ako prvá turistka do Vysokých Tatier.
Remeselný festival
Okrem pamiatok sa v Kežmarku každé leto môžete tešiť aj na Festival európskeho ľudového remesla. Slávu Kežmarku totiž šírili umelci, spisovatelia, básnici, kupci, ale aj vynikajúci remeselníci. Podujatiu predchádza historický sprievod mestom a slávnostné otvorenie ako za dávnych čias zabezpečuje trhový richtár. Úlohou šermiarov je potom dobyť hradby a bránu, ktorá v tieto dni zdobí námestie a je vstupnou bránou do areálu.
FOTO: Marek Hajkovsky
Reportáž: Banská Štiavnica – Romantika, oddych, vzrušenie aj aktivity