Súťažiť sa bude v dvoch kategóriách: 7 tímov zo základných škôl ukáže svoje stroje Goblin a 6 tímov zo stredných škôl predvedie formule F24. Preteky budú spätnou väzbou ku priebehu navrhovania, stavania automobilu, ale aj k starostlivosti o automobil, či ku kvalite prípravy.
Inžiniersky mindset pre 21. storočie
OZ Greenpower to schools priniesla na Slovensko myšlienku, ktorá patrí organizácii Greenpower Education Trust. Vznikla vo Veľkej Británii v roku 1999. Vychádzala z aktuálneho nedostatku kvalitných inžinierok a inžinierov na trhu práce. Hlavným cieľom je podporiť u detí zápal pre vedu, techniku, inžinierstvo a matematiku (STEM) prostredníctvom motoristického športu.
Za 10 rokov existencie Greenpower Education Trust prechádza procesom ročne viac ako 10 000 detí po celom svete. Projekt pritiahol a udržal aj mnoho silných sponzorov z oblastí technológií a IT biznisu. Finálne preteky Greenpower Slovensko tento rok podporili Greenway, Voltia alebo aj Nadácia VolksWagen.
Od tvorby tímu až k pretekom
Všetky tímy pracujú od začiatku projektu s tromi hlavnými výzvami: NAVRHNI, POSTAV (zostav zo stavebnice) a PRETEKAJ.
Tím žiakov má za úlohu do určitého termínu poskladať z dielov spoločnosti Greenpower elektrický automobil. Žiaci a žiačky teda zostavia základnú konštrukciu, karosériu, elektroinštaláciu a motokáru následne spojazdnia. Súčasťou projektu je aj tréning a príprava na samotné preteky, nachádzanie prípadných problémov a práca na riešeniach.
Projekt nie je len súťažou, ale aj komplexným vzdelávacím ekosystémom. Vzdelávanie na školách prirodzene dopĺňa, dáva mu zmysel a obohacuje o tréning zručností pre 21. storočie. Výhodou je vzájomné prepájanie škôl s prostredím podnikateľov, podnikov ale aj samosprávy a rodičov samotných žiakov.
Pozvánka na preteky
Preteky elektrických Goblinov a F24 si môžu záujemkyne a záujemcovia prísť pozrieť už 11. júna o 9.00 Motokárovej dráhe v Dlhej pri Trnave.
Uvidíte automobilové pretekárske tímy verne simulujúce činnosť malej inovatívnej technologickej firmy fungujúcej v konkurenčnom prostredí.
Možno si všimnete ako sa dá, už možno aj v 5. ročníku pochopiť základné princípy sveta práce, v ktorom raz budú žiaci fungovať.