Úroveň cien ropy je závisí aj od organizácie OPEC+, ktorá zachováva prísne výrobné kvóty. Kým tradiční producenti ropy, ako napríklad Rusko a Saudská Arábia, uvaľujú obmedzenia na udržanie cien, USA sa stali najväčším výrobcom ropy a zväčšujú náskok. Súčasný objem ťažby v Spojených štátoch dosahuje úroveň 13 miliónov barelov denne. USA vykazujú stabilný nárast výroby surovej ropy od roku 2016. Zásoby budú pravdepodobne aj naďalej rásť. EIA očakáva, že hrubá ropná produkcia USA vo veľkých ložiskách bridlíc sa vo februári zvýši na rekordnú úroveň, hoci tempo rastu bude najnižšie za uplynulý rok.
Pod aktuálny prepad cien sa podpísala činnosť Saudskej Arábie, ktorá sa po neúspešnom rokovaní s Ruskom o ďalšom znížení produkcie rozhodla výrazne znížiť ceny svojich aprílových dodávok a zvýšiť ťažbu. Saudská Arábia pritom ako líder Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) navrhovala ďalšiu redukciu ťažby s cieľom reagovať na klesajúci dopyt v dôsledku šíriaceho sa nového koronavírusu.
Každopádne, cena palív na Slovensku vôbec nepadá tak rýchlo, ako by sme možno privítali. Aktuálne odborníci očakávajú, že cena najpoužívanejšieho benzínu padne pod hranicu 1,15 € a nafty pod 1,10 €.
Foto: Archív
Zdroj: Denník N, Sme, Tasr