Automagazin.sk
Oficiálne stránky najčítanejšieho motoristického magazínu na Slovensku


Myslite pri kúpe diaľničnej známky na kontrolu

Národná diaľničná spoločnosť prináša motoristom užitočné rady, ako sa pri kupovaní diaľničnej známky vyhnúť problémom. Prelom rokov je okrem iného aj obdobím, keď motoristi skloňujú nákup diaľničnej známky častejšie ako po zvyšok roka. Ako mať istotu, že vás pri využití spoplatnených úsekov nič neprekvapí a nedostanete pokutu? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Nakupujte iba cez oficiálny eshop

Možno ste pri pokuse o nákup elektronickej diaľničnej známky na internete narazili na rôznych predajcov. Títo predajcovia si k cene diaľničnej známky účtujú aj sprostredkovateľské alebo environmentálne poplatky. Ak za diaľničnú známku nechcete platiť zbytočne viac, použite na jej nákup len oficiálnu webovú stránku www.eznamka.sk. Diaľničnú známku si môžete zakúpiť aj cez mobilnú aplikáciu eznamka, na čerpacích staniciach alebo informačno-predajných miestach na diaľničných hraničných priechodoch.

 

Po nákupe diaľničnej známky online počkajte na doklad o úhrade

Pred jazdou po diaľnici je potrebné si overiť, že kúpa elektronickej diaľničnej známky (eDZ) prebehla korektne a máte k dispozícii doklad o úhrade (faktúru). Ten vám príde do emailu. Ak vám faktúra nebola doručená, ku kúpe diaľničnej známky nedošlo. V prípade, že si chcete overiť, či máte zakúpenú diaľničnú známku, môžete tak urobiť cez nasledujúci web: https://eznamka.sk/selfcare/modification/select/select-vignettes/?operation=Check .

Necestujte po diaľnici, kým nemáte doklad o zaplatenej známke, vystavujete sa tým riziku pokuty.

 

Skontrolujte si správnosť údajov na eDZ

Za správnosť poskytnutých údajov je zodpovedný výlučne kupujúci, preto je potrebné si ich starostlivo skontrolovať bezprostredne pri kupovaní diaľničnej známky. V prípade, ak ste pri kúpe zadali nesprávne evidenčné číslo vozidla (EČV), nesprávny dátum platnosti a podobne, ihneď po zistení tejto skutočnosti požiadajte o opravu cez opravný formulár na webe www.eznamka.sk. Žiadosť o opravu je potrebné podať najneskôr do konca kalendárneho dňa, v ktorom bola diaľničná známka zakúpená. Nejazdite po diaľnici, kým nemáte kúpenú eDZ na správne vozidlo.

 

Čo ak na chybu v EČV prídem neskôr?

Po uplynutí kalendárneho dňa môžete vykonať opravu chybného údaja iba v prípade, ak preukážete, že zadané EČV nebolo pridelené žiadnemu vozidlu v čase od úhrady diaľničnej známky až do podania žiadosti o opravu. Žiadosť je potrebné podať cez nasledujúci formulár https://eznamka.sk/selfcare/request . K žiadosti priložte aj potvrdenie o úhrade, osvedčenie o evidencii vozidla a potvrdenie o neexistencii evidenčného čísla vozidla vystavené dopravným inšpektorátom.

 

Je možné zakúpiť eDZ spätne?

Spätná úhrada diaľničnej známky nie je možná. V zmysle zákona o diaľničnej známke je povinnosťou každého motoristu už pred vstupom na spoplatnený úsek mať vopred zakúpenú diaľničnú známku. Vodiči, ktorí si nestihli z akýchkoľvek dôvodov známku zakúpiť alebo im neprešla platba, si môžu eDZ dokúpiť aj dodatočne v ten istý deň na najbližšej čerpacej stanici, prípadne po príchode do cieľa cez internet či mobilnú aplikáciu. V takomto prípade je možné, že systém to stihne spárovať a pokuta vám nepríde.

 

Môže NDS odpustiť pokutu?

Nie, pretože riešenie priestupkov nie je v kompetencii Národnej diaľničnej spoločnosti. Priestupok rieši príslušný okresný úrad a v blokovom konaní orgán Policajného zboru. Ak vám príde pokuta, môžete sa obrátiť priamo na okresný úrad, ktorý ju udelil, aj s vysvetlením alebo podaním odporu. NDS nemá možnosť rozhodnúť o odpustení priestupku, o udelení, resp. neudelení pokuty ani ovplyvniť jej prípadnú výšku.

 

Ak kupujem nové auto, bude mi eDZ stále platiť?

Nie, pretože diaľničná známka je neprenosná, pri novom vozidle zostane platná iba v prípade, ak si ponecháte tabuľky s evidenčným číslom vozidla, na ktoré bola eDZ zakúpená. V prípade zničenia, odcudzenia či predaja vozidla nevzniká nárok na vrátenie celej alebo časti úhrady diaľničnej známky.

 

A čo v prípade, že vozidlo ostáva rovnaké a mením len EČV?

V takom prípade vám diaľničná známka bude naďalej platiť, je však potrebné požiadať o zmenu v evidencii úhrady eDZ buď na webe https://www.eznamka.sk/selfcare/request, alebo na vybraných obchodných miestach v krajských mestách SR https://eznamka.sk/sk/zakaznicke-miesta/zoznam-obchodnych-miest?t=7

Týka sa to aj prípadu prevozných (dočasných) značiek, na ktoré si tiež môžete kúpiť eDZ a po prihlásení vozidla do evidencie vozidiel SR následne požiadate o zmenu údajov cez formulár uvedený vyššie.

 

Potrebujem diaľničnú známku aj na motorku alebo príves?

Motorky môžu jazdiť po diaľniciach bez diaľničnej známky. Sú podľa zákona od poplatku oslobodené. Platí to však len pre motocykle na dvoch kolesách.

Čo sa týka prívesu, v prípade, že váš automobil má spolu s prípojným vozidlom dokopy hmotnosť viac ako 3,5 tony, potrebujete diaľničnú známku pre auto aj prípojné vozidlo – teda 2 známky. Ak neprekračujete hmotnosť 3,5 tony, postačí vám známka pre motorové vozidlo.

Kompletný prehľad kategórií vozidiel, ktoré podliehajú povinnosti úhrady diaľničnej známky, nájdete tu: https://eznamka.sk/sk/spoplatnene-vozidla

Od augusta sa predalo 740-tisíc kusov jednodňových známok

Zdroj a foto: NDS

Pridať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

Odoslaním vyjadrujete súhlas s podmienkami Ochrany osobných údajov