Aby bola motoristická dovolenka nielen nezabudnuteľná, ale predovšetkým bezpečná, neoddeliteľnou súčasťou prípravy je dôkladná kontrola pneumatík. Pretože len správne udržiavané pneumatiky zabezpečia maximálny výkon, bezpečnosť a radosť z jazdy – nech už idete kamkoľvek.
Dôkladná kontrola – základ každej jazdy
Pneumatiky podliehajú prirodzenému procesu starnutia. Aj keď majú ešte dostatočný dezén, môžu vplyvom UV žiarenia, tepla alebo nesprávneho skladovania skrehnuť. Continental preto odporúča nechať si staršie pneumatiky skontrolovať odborníkom. Pred každou cestou je dôležité skontrolovať všetky kľúčové parametre.:
- Tlak v pneumatikách: Správny tlak je zásadný pre bezpečné ovládanie motocykla, dobrý kontakt s vozovkou aj rovnomerné opotrebenie. Najmä pri jazde s batožinou alebo spolujazdcom je vhodné overiť správnu hodnotu tlaku v používateľskej príručke. Pravidelná kontrola aj počas cesty je rozhodne na mieste.
- Hĺbka dezénu: Na Slovensku platí zákonná minimálna hĺbka dezénu 1,6 mm. Continental však odporúča výmenu pneumatík ešte pred jej dosiahnutím. V prípade neistoty si nechajte poradiť vyškoleným personálom v servise. Nezabúdajte, že v iných krajinách môže platiť odlišná minimálna hĺbka dezénu.
- Stav pneumatík: Ak majú vaše pneumatiky praskliny, pórovité miesta alebo sú v nich zapichnuté cudzie predmety, je nutné ich bez výnimky vymeniť.
Bezpečne za každých podmienok
Motocyklové pneumatiky Continental s revolučnou mikro-hrubou povrchovou úpravou TractionSkin zabezpečujú mimoriadne bezpečné a krátke zajazďovacie obdobie, takže si môžete jazdu užiť hneď od začiatku. Nové pneumatiky bez technológie TractionSkin je potrebné počas prvých 100 až 200 kilometrov opatrne zajazdiť, kým dosiahnu plný adhézny potenciál – čo je často opomínaný faktor, ktorý môže dovolenku ukončiť skôr, než vôbec začne.
Po príchode do cieľa môže rozpálený asfalt – obzvlášť v destináciách s vysokými vonkajšími teplotami – spôsobiť inú odozvu motocykla, než na akú ste zvyknutí. Kvalitná a dobre udržiavaná pneumatika si aj s vysokým tepelným zaťažením poradí, aj tak je ale vhodné mať tlak v pneumatikách pod dohľadom – napríklad pomocou dodatočne inštalovaného systému kontroly tlaku (TPMS). Ak systém upozorňuje na odchýlky od nastavených hodnôt, odporúča sa manuálna kontrola tlaku pomocou tlakomeru, a to aj pri zaťaženom motocykli, aby bol tlak vždy v súlade s odporúčaním výrobcu.
Čo robiť v prípade defektu?
Sada na opravu bezdušových pneumatík by mala byť súčasťou každej výbavy, ak sa vydávate na dlhšie cesty. Slúži však iba na dojazd do najbližšieho servisu. Pomôcť môže aj asistenčná služba alebo vyhľadávač predajcov Continental na webových stránkach, vďaka ktorému rýchlo nájdete servis aj v zahraničí. Praktickým pomocníkom na cestách je tiež minikompresor na kontrolu a úpravu tlaku v pneumatikách.
Odporúčanie pre dlhšie cesty – naplánujte si výmenu pneumatík
Kto sa chystá na naozaj dlhú jazdu, mal by si vopred nielen skontrolovať aktuálnu hĺbku dezénu, ale aj odhadnúť celkové opotrebenie. Pneumatika, ktorá by ešte vydržala napríklad 2 000 kilometrov, môže predstavovať riziko pri ceste dlhej 4 000 kilometrov – alebo ju bude potrebné meniť skôr, než je nutné. Obe situácie sa dajú vyriešiť včas naplánovanou výmenou počas cesty, ideálne na mieste, kde bude zvolený typ pneumatiky zaručene skladom. Plánovanie je možné vykonať z pohodlia domova v rámci prípravy na cestu pomocou funkcie vyhľadávania predajcov na webe Continentalu.
Kto je dobre pripravený, ten si cestu užije bezpečnejšie, pohodlnejšie a s väčšou radosťou. Dôkladná kontrola pneumatík, potrebné know-how a kvalitné obutie od Continentalu premenia každú jazdu na letný zážitok na dvoch kolesách.