Posledné roky sme na väčšine územia Slovenska zvyknutí na mierne zimy a sneh sa v nižšie položených oblastiach stáva raritou. Aj preto mnoho vodičov už ani nepomyslí na to, aby počas zimy v aute vozili snehové reťaze. Zákon to u nás ani neprikazuje (povinné sú iba pri nákladných autách s hmotnosťou nad 12 ton), v horských oblastiach sa môžete stretnúť so značkou, za ktorú bez reťazí nesmiete ísť. Konkrétne ide o príkazovú značku C 14 „Použiť protisklzové reťaze“, ktorá platí v zimnom období (od 15. novembra do 31. marca) a za predpokladu, že vozovku pokrýva vrstva snehu alebo ľadu.
Ak by ste povinnosť nasadiť snehové reťaze na minimálne dve hnacie kolesá na takto označenom úseku ignorovali, riskujete pokutu. Zároveň platí, že so snehovými reťazami môžete jazdiť rýchlosťou najviac 50 km/h. Mimo oblasti označenej značkou je nasadenie reťazí síce dobrovoľné, no neraz si nimi môžete výrazne uľahčiť prejazd úsekom s obmedzenou zjazdnosťou. Pozor, v niektorých štátoch sú snehové reťaze v zimnom období súčasťou povinnej výbavy, takže ak sa chystáte za hranice, naštudujte si tamojšie predpisy. Upozornenie číslo dva, so snehovými reťazami nikdy nejazdite po asfalte a to ani na krátky čas. Zničíte si nielen reťaze, ale aj pneumatiky a zároveň výrazne zhoršujete jazdné vlastnosti auta či jeho manévrovacie schopnosti.
Na trhu sú v súčasnosti rôzne typy snehových reťazí. Kúpiť si môžete klasické oceľové (tie sa ďalej delia na reťaze s priečkami, rebríčkové reťaze a reťaze so šikmou stopu), textilné snehové reťaze alebo chemické/tekuté reťaze. Najspoľahlivejšie a najefektívnejšie sú oceľové reťaze, textilné sú vhodné skôr na hladké a zľadovatené plochy a tekuté sú zas najlacnejšie, no zároveň aj najmenej efektívne a krátko trvácne.
Pri kúpe reťazí si overte, že ide o výrobok schváleného typu a že vyhovuje rozmeru pneumatík na vašom vozidle. Na záver ešte pripomíname, že tzv. vyslobodzovacie pásy sa nepovažujú za snehové reťaze, takže ich použitie v oblasti s povinnosťou nasadenia „protisklzových“ reťazí vás od prípadnej pokuty neuchráni. Takéto pásy (obvykle plastové) majú svoj zmysel a môžu vám značne pomôcť najmä v prípade, že zapadnete. Nie sú síce veľmi odolné, ale ľahko sa nasadzujú a ako prvá pomoc dokážu poslúžiť.