Rady: Prezúvať, či nie?

V posledných rokoch sa do popredia dostáva diskusia, ktoré pneumatiky by sme mali zvoliť. Meniť zimné za letné alebo jednoducho kúpiť celoročné?

Október a november ale aj december sú na Slovensku mesiace, ktoré charakterizuje veľké prezúvanie pneumatík z letných na zimné. Spúšťačom tejto operácie býva zvyčajne prvý sneh v Tatrách, ktoré sa ohlási zhruba v polovici októbra. Tu musíme vyzdvihnúť disciplínu vodičov, ktorí si plnia túto povinnosť svedomito, na druhej strane rastie množstvo vodičov, ktorí si vzhľadom na mierne zimy u nás kladú otázku: Má ešte zmysel prezúvať pneumatiky? Nebolo by lepším riešením používať celoročné?

Goodyear Vector 4 Seasons

 

Celoročné pneumatiky

 

Odpoveď na túto otázku zvyčajne dáva nemecký automotoklub ADAC, ktorý testuje každý rok všetky typy pneumatík vrátane celoročných. Aktuálny test vykonávali na pneumatikách s rozmerom 205/55 R16, čo je mimoriadne obľúbený formát, ktorý môžete obuť na automobily, ako sú VW Golf, Toyota Corolla či Peugeot 308.

Treba vedieť, že dané pneumatiky testuje ADAC v zimných aj v letných podmienkach. Celoročné pneumatiky tak už nemusia reprezentovať výrazný kompromis. Pozor, stále platí, že ak požadujete od svojej pneumatiky maximálny výkon za každých okolností, musíte aj naďalej meniť letné pneumatiky za zimné. Vyplýva to z odlišnej konštrukcie. Letné pneumatiky majú väčšie styčné plochy, plus kanály na odvod vody. Naopak, zimné pneumatiky majú mäkšiu zmes, množstvo lamiel a kanálov pre lepší záber na snehu a takisto oveľa účinnejší odvod vody. Je prakticky nemožné, aby obe kategórie zvládala vynikajúco jedna pneumatika. Na druhej strane rastúci dopyt po celoročných pneumatikách zvyšuje ponuku na trhu, ako aj kvalitu týchto pneumatík rastie. Práve preto prvý raz v histórii testov dostal jeden model celoročných pneumatík hodnotenie dobré.

Najlepšie v teste

S celkovým skóre 2,4 získala celoročná pneumatika Goodyear Vector 4Seasons hodnotenie „dobrá“, pričom najlepšie pneumatiky v testoch dosahujú hodnotenie „vynikajúca“, takže od ideálnej pneumatiky je ešte vzdialená. Na druhej strane, v žiadnej z meraných oblastí nevykazovala výraznejšie nedostatky. Na mokrej studenej ceste získala dobré hodnotenia, iba pri vysokých letných teplotách vykazovala slabšie výsledky, získala preto hodnotenie na úrovni 2,7, čo znížilo rating v prípade jazdnej bezpečnosti. Naopak, v kategórii šetrnosti k životnému prostrediu, ktoré sa na celkovom hodnotení podieľa až 30 percentami, dosiahla najlepšie hodnotenie. Životnosť, respektíve miera opotrebenia pneumatiky vykazovala veľmi dobré výsledky – vydržať by mala vyše 60-tisíc kilometrov.

Ak jazdíte menej, tak si zvoľte pneumatiku Pirelli Cinturato All Season. Dosiahla vynikajúce hodnotenie v kategórii jazdnej bezpečnosti, čo znamená, že vám poskytne veľmi dobré jazdné vlastnosti v zime aj v lete, no slabšou stránkou je kategória ohľaduplnosti k životnému prostrediu, ktorá zohľadňuje najmä životnosť – 33-tisíc kilometrov. Takže je určená tým, čo jazdia menej kilometrov ročne.

 

Iné alternatívy

Za Pirelli sa umiestnili ďalšie štyri pneumatiky s dvojkou pred desatinnou čiarkou, čo znamená stále hodnotenie dobré. Sú to: Hankook Kinergy 4S², Michelin CrossClimate 2, Kumho Solus 4S HA32+ a Vredestein Quatrac. Všetky štyri presvedčia dobrými výsledkami, pokiaľ ide o environmentálnu záťaž, čiže životnosť, ale majú mierne slabiny z hľadiska bezpečnosti jazdy. Hankook na mokrej a zasneženej vozovke, Michelin na mokrej vozovke, Kumho na mokrej a suchej vozovke a Vredestein na suchej mokrej a zasneženej ceste. Inak povedané, po novom, najmä ak v reálnych zimných podmienkach jazdíte menej často a zároveň vás prezúvanie pneumatík zaťažuje, môžete si vybrať aj z ponuky celoročných pneumatík.

 

Zimné pneumatiky

Aj v prípade zimných pneumatík sa ADAC zameral na najbežnejší rozmer, teda 205/55 R16 H, ktoré sú určené pre kompaktné modely a rozmer 215/55 R17 V pre kategóriu menších SUV ako napríklad VW T-Roc, Hyundai Kona alebo SEAT Ateca. Celkovo ADAC porovnal 22 modelov a víťazom v kategórii 205/55 R16 sa stala Continental WinterContact TS870. S celkovým skóre 1,8 sa stala víťazom. Na mokrých a zimných cestách sa tejto pneumatike nevyrovnal žiadny  z konkurentov.

Michelin Alpin 6 (2,3) taktiež získala dobré hodnotenie v kategórii bezpečnosť jazdy, no celkovo sa ani zďaleka  nepribližuje k pneumatikám od Continentalu. Na druhej strane boduje obzvlášť dobre z hľadiska ochrany životného prostredia s najvyšším predpokladaným počtom najazdených kilometrov – 53 000 kilometrov, najnižším opotrebením, ako aj nízkou spotrebou. Goodyear UltraGrip Performance 3 (2,2) patrí do prvej trojky, pokiaľ ide o bezpečnosť jazdy a environmentálne vlastnosti, hoci svoje pódiové umiestnenie  získal iba s hodnotením „dobrý“.

 

Ďalšie alternatívy

Ďalšie štyri testované modely skončili s dobrým  hodnotením, a teda spĺňajú kritériá pre odporúčanie na kúpu. S celkovým skóre 2,6 skončili Hankook Winter i*cept RS3 a Dunlop Winter Sport 5, iba o 0,2 horšie bodovali modely Nokian Snowproof 2 a Falken Eurowinter HS02. Dosiahli hodnotenie „uspokojivé“ (výsledné skóre medzi 2,6 až 3,5), takže síce tesne, ale získavajú odporúčanie na kúpu.

 

Vyhnite sa týmto typom

Zeetex WH 1000 nedokáže zaujať v žiadnej disciplíne a odporúčanie na kúpu teda nezíska. Rovnako sa vyhnite pneumatike GT Radial WinterPro 2, Winrun Winter-Max A1 WR22. V niektorých oblastiach majú síce akceptovateľné výsledky, ale pri brzdení na mokrej vozovke  z rýchlosti 80 km/h až po zastavenie často zlyhávajú. Na porovnanie: ak testovacie vozidlo s najlepšími pneumatikami už stojí, auto na pneumatikách Winrun má ešte rýchlosť 53 km/h a zastavuje oveľa neskôr. Nečudo, veď prioritou bola v tomto prípade nízka výrobná cena. Pneumatika Winrun sa vyrába v Číne.

Malé SUV

Pokiaľ ide o pneumatiky pre kompaktné SUV, tri pneumatiky dosiahli veľmi dobré výsledky. Víťaz testu Goodyear UltraGrip Performance 3 a druhý Dunlop Winter Sport 5 sú veľmi dobre vyvážené a zapôsobia na suchých, mokrých aj zasnežených cestách. Získali dobré známky za bezpečnosť jazdy a Goodyear dokonca získali najvyššiu známku z hľadiska environmentálnej záťaže. Vredestein Wintrac Pro sa umiestnil na treťom mieste so skóre 2,4, vyniká obzvlášť dobrými jazdnými vlastnosťami na snehu, ale úplne sa nevyrovná dvom konkurentom, pokiaľ ide o suché a mokré vozovky a kategóriu životnosť/enviro záťaž.

V strede poľa sa umiestnili a odporúčanie na kúpu dostali tieto pneumatiky: Semperit Speed-Grip 5, Continental WinterContact TS 870 P, Pirelli Cinturato Winter 2, Hankook Winter i*cept RS3. Ak ste čítali pozorne, tak ste zistili, že kým s rozmerom 205/55 R16 Continental exceloval, v kategórii pneumatík pre malé SUV s rozmerom 215/55 R17 sa umiestnil v strede poľa.

 

Vyhnite sa týmto typom

Kým s miernymi nevýhodami a obmedzeným odporúčaním skončili pneumatiky GitiWinter W2 a Firestone Winterhawk 4, tak tri modely sa dostali do nemilosti testovacích jazdcov. Ako napríklad  Viking WinTech, Kumho WinterCraft WP52 a Maxxis Premitra Snow WP6, ktoré nevynikajú ani v jednej kategórii, pričom najlepšie hodnotenie dosiahli ako „dostatočné“. Nedokázali zaujať ani na suchej vozovke, čiže nedostanú odporúčanie. Úplne zlyhala pneumatika Kenda Wintergen 2 KR501, ktorej  chýba bezpečnosť jazdy na suchej aj mokrej vozovke, teda v podmienkach, v ktorých sa šoféri ocitnú  najčastejšie.

 

Ako je to s pneumatikami M+S?

 

V podstate sa zmenila iba jedna vec. Pneumatiky výlučne s označením M+S sa už nebudú považovať za zimné. Aby bola pneumatika vyhodnotená ako zimná, musí po novom obsahovať aj takzvaný alpský symbol, to jest ikonu hôr a symbol vločky. V iných prípadoch sa nebude takáto pneumatika považovať za zimnú a teda, ak s ňou budete jazdiť v zimných podmienkach – to jest vozovka pokrytá súvislou vrstvou snehu, prípadne ľadu – môžete dostať pokutu. Pozor! Pokutu nedostanete, ak s týmito pneumatikami jazdíte na suchej, prípadne mokrej vozovke, ako si niektorí často myslia.

Nezabudnite!

Vždy používajte štyri pneumatiky rovnakého modelu a typu. Dodržujte výrobcom predpísaný tlak a pravidelne ho kontrolujte! Ak si neviete vybrať, nechajte si poradiť od predajcu.

 

Tabuľky

 

Celoročné pneumatiky 205/55 R16

 

Typ pneumatiky Hodnotenie
Goodyear Vector 4Seasons Gen-3 2,4 zelená
Pirelli Cinturato All Season SF2 2,6 žltá
Hankook Kinergy 4S² 2,7 žltá
Michelin CrossClimate 2 2,7 žltá
Kumho Solus 4S HA32+ 2,8 žltá
Vredestein Quatrac 2,8 žltá
Falken EuroAll Season AS210 3,1 žltá
Firestone Multiseason2 3,6 tmavooranžová
Sava All Weather 3,7 tmavooranžová
Nankang Cross Seasons AW-6 3,7 tmavooranžová
Toyo Celsius AS 3,8 tmavooranžová
Semperit AllSeason-Grip 3,9 tmavooranžová
UNIROYAL AllSeasonExpert 2 4,0 tmavooranžová
Yokohama BluEarth-4S 4,0 tmavooranžová
Kenda Kenetica 4S 5,1 červená
Infinity Ecofour 5,4 červená

 

 

Zimné pneu 205/55 R16

 

Typ pneumatiky Hodnotenie
Continental WinterContact TS 870 2,0 zelená
Goodyear UltraGrip Performance 3 2,2 zelená
Michelin Alpin 6 2,3 zelená
Hankook Winter i*cept RS3 2,6 žltá
Dunlop Winter Sport 5 2,6 žltá
Nokian Tyres Snowproof 2 2,8 žltá
Falken Eurowinter HS02 2,8 žltá
Zeetex WH1000 3,7 tmavooranžová
GT Radial WinterPro2 Evo 3,7 tmavooranžová
Vredestein Wintrac 3,8 tmavooranžová
Winrun Winter-maX A1 WR22 5,5 červená

 

Zimné pneu 215/55 R17

 

Typ pneumatiky Hodnotenie
Goodyear UltraGrip Performance 3 2,0 zelená
Dunlop Winter Sport 5 2,1 zelená
Vredestein Wintrac Pro 2,4 zelená
Semperit Pro Speed-Grip 5 2,6 žltá
Hankook Winter i*cept RS3 2,6 žltá
Continental WinterContact TS 870 P 2,7 žltá
Pirelli Cinturato Winter 2 2,8 žltá
Yokohama BluEarth Winter V906 2,9 žltá
Giti GitiWinter W2 3,1 žltá
Firestone Winterhawk 4 3,3 žltá
Viking WinTech 3,6 tmavooranžová
Kumho WinterCraft WP52 3,6 tmavooranžová
Maxxis Premitra Snow WP6 3,7 tmavooranžová
Triangle WinterX TW401 4,8 červená
Kenda Wintergen 2 KR501 4,9 červená
Davanti Wintoura+ 5,1 červená

 

 

 

Ako hodnotí ADAC

0,6 – 1,5 vynikajúce

1,6 – 2,5 dobré

2,6 – 3,5 priemerné

3,6 – 4,5 dostatočné

4,6 – 5,5 nedostatočné

 

 

Rady: Vývoz slovenského auta do zahraničia

 

celoročnétestzimné pneu
Komentáre (0)
Pridať komentár