Iba 7 kilometrov na západ od centra krajského mesta Banská Bystrica leží obec Tajov. Neveľká dedinka má v súčasnosti niečo vyše 600 obyvateľov a je zároveň historicky spätá s viacerými velikánmi slovenského národa. Azda najznámejším rodákom z Tajova bol slovenský prozaik, dramatik, básnik, redaktor, učiteľ a politik Jozef Gregor Tajovský. Navštíviť môžete jeho rodný dom stojaci v strede Tajova, ktorý vám odhalí kus z jeho života. Expozícia odhaľuje rôzne stránky života J. G. Tajovského, približuje diela a udalosti, ktoré ho formovali v mladosti strávenej u starých rodičov.
Môžete si pozrieť jeho prvé literárne pokusy či zachované fotografie, zachytávajúce rôzne životné etapy autora legendárnych poviedok Mamka Pôstková alebo Maco Mlieč. A aby toho nebolo málo, starodávna drevenica približuje život a pôsobenie ďalšieho slávneho tajovského rodáka – Jozefa Murgaša. Rímskokatolícky kňaz, maliar a vynálezca absolvoval základnú školu v rodnom Tajove a neskôr študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici. Priekopník bezdrôtovej telekomunikácie ako prvý na svete uskutočnil rádiový prenos hovoreného slova a jeho patenty sa dočkali uznania po celom svete.
Ako to však býva, nič zo spomenutého by sa pravdepodobne nebolo zachovalo, nebyť tak trochu v úzadí stojaceho pána Jozefa Šeba. Pedagóga, ktorý bol zároveň obecným kronikárom, organistom, osvetárom a predovšetkým divadelným ochotníkom. Zakladateľ divadelného krúžku MOMS v Tajove bol významným propagátorom diel J. G. Tajovského a patentov Jozefa Murgaša. Bol to práve Jozef Šebo, ktorý za zaslúžil o zriadenie pamätného domu Jozefa Gregora Tajovského a neskôr v ňom bol dokonca lektorom.
Ideálny rodinný výlet
Do Tajova sme však nezavítali iba kvôli jeho slávnym rodákom. Zaujal nás aj menší lyžiarsky areál Skicentrum Tajov, nachádzajúci sa na konci obce, v nadmorskej výške od 540 do 640 m n. m. Nájdete tu tri vleky a tri nenáročné zjazdovky s dĺžkami 100 – 500 metrov. Miesto ako stvorené pre začínajúcich lyžiarov alebo rodiny s deťmi. Pravda, tento rok kopce zívali prázdnotou. Príroda v okolí obce Tajov však víta aj v časoch lockdownu aspoň tých, ktorí sú z okresu Banská Bystrica.
Do pozornosti dávame turistickú trasu Tajov – Kremnica, ktorej súčasťou je tajomný Görgeyov tunel. Miestni obyvatelia o ňom vedia už od 16. storočia a svoj názov nesie po uhorskom generálovi Artúrovi Görgeyovi, bojovníkovi za samostatnosť Uhorska. Ten cez tunel previezol vozy so zlatým pokladom Uhorska a pomenoval ho podľa seba. Neskôr tunel využívali aj slovenskí vlastenci v roku 1944. Cez druhú svetovú vojnu cezeň previezli 180 kilogramov zlata v snahe uchrániť poklad pred nacistami. Od roku 2016 je tunel zrekonštruovaný a vedie nad ním aj Cesta hrdinov SNP.
Do obce Tajov je autom bezproblémový prístup a vďaka polohe blízkej Banskej Bystrice ide o mimoriadne pohodlný výlet aj s deťmi. Či už do Tajova zavítate s cieľom návštevy rodného domu Jozefa Gregora Tajovského alebo v snahe spoznať ďalšie prírodné krásy našej krajiny, toto malebné miesto v srdci Slovenska vám odporúčame vidieť.