Koncepcia Nissan Signal Shield využíva na zvládanie rušivých vplyvov smartfónov za volantom objav starý 180 rokov.
Spoločnosť Nissan GB prebrala takmer 200 rokov starú technológiu, aby vytvorila koncepčné riešenie obmedzujúce rušivý vplyv mobilných telefónov za volantom.
Krása dizajnu je v jednoduchosti. Zariadenie Nissan Signal Shield zabudované do lakťovej opierky vozidla Nissan Juke je prototypom schránky s Faradayovou klietkou, čo je objav, ktorý sa datuje do tridsiatych rokov 19. storočia.
Ak je mobilné zariadenie uložené do schránky a jej veko je zavreté, vytvára Nissan Signal Shield „pokojnú zónu“, ktorá blokuje všetok prijímaný a odosielaný signál telefónu vrátane mobilných sietí a pripojení Bluetooth a Wi-Fi.
Koncepcia je navrhnutá tak, aby si vodiči mohli vybrať, či chcú odbúrať rušivý vplyv miliónov textových správ, upozornení sociálnych sietí a výstrah aplikácií, ktoré sú každý deň „tlačené“ do smartfónov.
Používatelia sú zo zvyku stále častejšie v pokušení kontrolovať textové správy a upozornenia hneď vo chvíli, keď sa na displeji ich telefónu objavia – teda i pri riadení. Spoločnosť Nissan vo vlastnom prieskume zistila, že takmer každý piaty vodič (18 %) sa priznáva k písaniu textových správ za volantom.
Všetky crossovery značky Nissan sú vybavené možnosťou pripojenia Bluetooth, vďaka ktorej je možné realizovať prichádzajúce a odchádzajúce telefonické hovory v režime „hands-free“. Rozhrania NissanConnect či Apple CarPlay, ktorými je vybavený úplne nový Nissan Micra, umožňujú hlbšiu integráciu aplikácií smartfónu.
Koncepcia Nissan Signal Shield ponúka ďalšie možnosti pripojenia, a dáva tak vodičom možnosť voľby, či chcú z cesty kontaktovať druhých a byť kontaktovaní, alebo či si chcú vytvoriť „časopriestor bez mobilu“. Znamená to digitálnu detoxikáciu a riadenie bez rušivého vplyvu okolitého digitálneho sveta.
Ak vodič chce vo svojom smartfóne počúvať hudbu alebo webové vysielania, má možnosť prídavného pripojenia k zábavným systémom svojho vozidla cez rozhranie USB a prídavné vstupy. Možnosť káblového pripojenia zostáva zachovaná i v prípade, že sa telefón nachádza v priehradke Nissan Signal Shield.
Aby vodič obnovil bezdrôtové pripojenia svojho telefónu, stačí iba otvoriť lakťovú opierku sedadla a priehradku v nej – čo môže urobiť bez toho, aby pritom spustil oči z cesty alebo sa dotkol samotného telefónu – a telefón sa môže opäť pripojiť do mobilnej siete a k systému technológie Bluetooth vo vozidle.
Alex Smith, generálny riaditeľ spoločnosti Nissan Motor GB Ltd., zdôraznilí: „Nissan vyrába jedny z najrýchlejších vozidiel, s ktorými sa môžete na dnešných cestách stretnúť, ale vždy hľadá nové spôsoby, ako zvýšiť životnú pohodu svojich zákazníkov. Používanie mobilných telefónov za volantom sa stáva stále pálčivejšou otázkou pre automobilový priemysel i pre celú spoločnosť – zvlášť kvôli veľkému množstvu „vnútenej“ komunikácie zahrňujúcej textové správy, upozornenia sociálnych sietí a výstrahy aplikácií, ktoré u vodičov zvyšujú pokušenie siahnuť po mobilných telefónoch.“
Koncepcia Nissan Signal Shield predstavuje ucelené riešenie, ktoré vodičom umožní odstrániť všetky rušivé vplyvy, ktorým ich pri riadení vystavujú mobilné telefóny. Neznamená to nič iné, než lepšiu kontrolu za volantom. Niektorí vodiči sú proti aktivitám svojho chytrého telefónu imúnni, ale tým vodičom, ktorých stojí ignorovanie všetkého toho pípania a zvonenia veľké úsilie, poskytuje táto koncepcia v našom ‚prehnane pripojenom‘ svete veľmi jednoduché riešenie tohto problému.
Používanie príručných mobilných telefónov dosahuje medzi vodičmi proporcie epidémie. Pretože sa technológia mobilných telefónov značne vyvinula, sú od nej mnohí ľudia už závislí. Používanie mobilného telefónu pri riadení však predstavuje tak fyzický, ako aj psychický rušivý faktor a je od roku nezákonné.
Nissan Signal Shield je dobrým príkladom technológie, ktorá pomôže vodičom poradiť si s mobilnými telefónmi. Tým, ktorí sa tomuto pokušeniu nedokážu brániť, dopraje táto jednoduchá, ale dobre premyslená technológia nedoceniteľnú zónu bez mobilného telefónu.
Nissan (šr)